کنترل کلسترول از طریق خوراکیهای مفید

کنترل کلسترول از طریق خوراکیهای مفید

کنترل کلسترول از طریق خوراکیهای مفید

کلسترول خون از دو منبع اصلی تأمین می‌شود: رژیم غذایی و تولید در کبد. مقدار زیاد کلسترول ال‌دی‌ال با بیماری‌های کرونری قلب در ارتباط است و به آن «کلسترول بد» گویند. کلسترول بد را می‌توان با برخی خورکی‌ها کنترل کرد.کلسترول بد ( LDL ) که در شریان ها رشد می کند یکی از عوامل خطر اصلی بیماری های قلبی و عروقی است. حتی با وجود اینکه این مشکل می تواند بدون نشان دادن هر گونه نشانه یا عدم کنترل ، منجر به عواقب جدی شود . سطح کلسترول بالا شامل سطوح برابر یا بالاتر از mg/dl200 است.
علاوه بر این ، هنگامی که سطوح بالاتر از 250 بالاتر می رود، مشکل حتی جدی تر می شود.کلسترول نوعی قند و از مواد مهم غشا است. کلسترول در خون هم وجود دارد.
در موارد زیادی کلسترول بسیار بالا از ژنتیک نشات می گیرد. این وضعیت می تواند بر اعضای مختلف خانواده تاثیر بگذارد و یا والدین می توانند آن را به فرزندان خود منتقل کنند. در چنین مواردی بدن ” کلسترول ” بیشتری نسبت به چیزی که نیاز دارد ، تولید می کند. در نتیجه، کلسترول به سختی کنترل می شود.
خواص جودوسر

خواص جودوسر

 

 بلغور جو دوسر و کنترل کلسترول

به نظر می‌رسد آرد جو دوسر به سبک قدیمی یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش کلسترول است. فیبر محلول موجود در جو دوسر، مانند اسفنج عمل می‌کند و اسید‌های صفراوی غنی از کلسترول را در روده به دام می‌اندازد و آن‌ها را از بین می‌برد. نتیجه این امر کاهش کلسترول بد است.

گوجه فرنگی

خواص گوجه فرنگی

 

 نقش گوجه فرنگی در کنترل کلسترول

گوجه فرنگی چه تازه، خشک و چه در سس باشد، یکی از بهترین مواد غذایی برای کاهش کلسترول است. خوردن هفت وعده یا بیشتر گوجه فرنگی در هفته ۳۰ درصد در مطالعه بیش از ۳۵۰۰۰ زن توسط پزشکان در بیمارستان زنان و مادران بوستون، خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

 

پیاز

خواص پیاز

 

 پـیـاز‌مفید برای کنترل کلسترول

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پیاز پخته تأثیر عمیق تری بر کلسترول خون دارد. سیر و تره فرنگی نیز تأثیر مشابهی دارند، آن‌ها می‌توانند کلسترول بد را کاهش دهند، کلسترول خوب را افزایش دهند و سطح فشار خون را سالم حفظ کنند.

روغن زیتون

روغن زیتون