هوش مصنوعی و کاربرد آن در افزایش فروش

هوش مصنوعی و کاربرد آن در افزایش فروش

هوش مصنوعی وکاربرد آن در افزایش فروش

هوش مصنوعی پدیده عصر جدید زندگی انسان ها را متحول خواهد کرد، هوش مصنوعی حضور خود را در بخش‌های مختلف زندگی نشان داده است. این مسئله در کنار اینکه موجب کاهش مداخلات انسانی در کارها شده، روند انجام کارها را نیز بهبود بخشیده است. در حال حاضر هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مانند روباتیک، حمل‌ونقل، بهداشت، نظارت و امنیت، مسافرت و حمل‌ونقل، بازاریابی دیجیتال و … از هوش مصنوعی استفاده می‌شود. در بازاریابی دیجیتال برای افزایش فروش نیاز فراوانی به پردازش حجم عظیمی از داده‌ها وجود دارد که هوش مصنوعی از این بابت می‌تواند به بازاریاب‌های دیجیتال کمک کند تا داده‌های خود را با سرعت بالاتری پردازش کنند و بدین ترتیب بیشتر وقت خود را صرف کارآمدتر کردن استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال خود نمایند.

هوش مصنوعی و کاربرد آن در افزایش فروش

۱. تبلیغات آنلاین با هوش مصنوعی

تبلیغات آنلاین یکی از مهم‌ترین عناصر بازاریابی دیجیتال به شمار می‌رود و به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا با سرعت بالاتری به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. اکثر تبلیغات آنلاین که امروزه می‌بینیم به‌وسیله‌ی سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای که توسط هوش مصنوعی تهیه‌ شده‌اند، کار می‌کنند که به آن‌ها Programmatic Advertising گفته می‌شود. در این نوع از تبلیغات آنلاین دقیقاً مشخص می‌شود که چه تبلیغی در چه جایگاهی و برای چه مخاطبانی مناسب است.
این نوع سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، برنامه خرید و فروش در فضای آنلاین را تسهیل کرده و حراج‌هایی را راه‌اندازی می‌کند که در آن‌ها تحت یک‌هزارم ثانیه خرید و فروش‌ها انجام می‌شوند. قبل از اینکه هوش مصنوعی وارد بازاریابی دیجیتال شود، بازاریاب‌ها نیاز به تحقیقات بازار وقت‌گیر و پرهزینه برای پیدا کردن بستر مناسب برای بازار کسب‌وکار خود داشتند که امروزه این تحقیقات توسط هوش مصنوعی انجام شده و به بازاریاب‌ها این اجازه را می‌دهد که بر جنبه‌های مهم دیگر مانند استراتژی‌های افزابش فروش تمرکز نمایند.

۲. تجربه کاربری شخصی

شخصی‌سازی یک پدیده بسیار جالب در بازاریابی دیجیتال است. بر اساس گفته Evergage، ۹۶ درصد از بازاریابان معتقدند که شخصی‌سازی کلید اصلی ارائه‌ی یک تجربه‌ی فوق‌العاده به مشتری است. هوش مصنوعی می‌تواند به‌ صورت روزانه اطلاعات زیادی مانند الگوهای رفتاری، علاقه‌مندی‌ها و فعالیت‌های میلیون‌ها نفر از افراد را جمع‌آوری کرده و با در نظر گرفتن ویژگی‌های جمعیت شناختی، جغرافیایی، فیزیولوژی و … آن‌ها را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد. باید بگوییم که هر چه شخصی‌سازی بهتر انجام شود نرخ تبدیل نیز بیشتر خواهد شد و فروش شما را افزایش خواهد داد.

3. chtpatha

به‌طور معمول افراد‌ چت‌بات‌های استاندارد را با چت‌بات‌های هوشمند اشتباه می‌گیرند. در واقع چت‌بات‌های هوشمند نسخه‌ی پیشرفته‌تر چت‌بات‌های استاندارد هستند. برخلاف چت‌بات‌های استاندارد، چت‌بات‌های هوشمند مانند یک انسان با کاربر مکالمه می‌کنند و از جمله مزیت‌های آن‌ها این است که وقتی کاربر سؤالی می‌پرسد، حتماً جوابی برای آن دارند. چت‌بات‌های هوشمند می‌توانند به‌صورت هم‌زمان به چندین سؤال مشتری جواب بدهند و پاسخ‌هایی کاملاً متناسب با هر نیاز مشتری به وی ارائه دهند، به‌گونه‌ای که حتی وی ترغیب به خرید محصولات و خدمات شما می‌شود.

۴. تجزیه‌وتحلیل و پیش‌بینی با ابزارهای هوش مصنوعی

همه‌ی ما می‌دانیم که هوش مصنوعی در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بسیار خوب عمل می‌کند. هوش مصنوعی با استفاده از مدل‌ها و نرم‌افزارهای آماری و با مطالعه‌ی نحوه رفتارهای گذشته کاربران، اقدامات آینده‌ی آن‌ها را پیش‌بینی می‌کند. بدین‌ترتیب هوش مصنوعی به بازاریاب‌ها جهت افزایش فروش محصول کمک می‌کند؛ اعم از اینکه کاربران از یک برند خاص انتظار چه کالاهایی را دارند و یا در هنگام ارتقای یک محصول پیش‌بینی کند که مشتریان انتظار دارند چه ویژگی‌هایی به آن اضافه شود. همچنین با کمک این داده‌ها بازاریابان می‌توانند برای جذب مشتری بیشتر کمپین‌هایی برگزار کنند که همین مسئله موجب افزایش نرخ تبدیل نیز می‌شود.

۵. طراحی وب‌سایت

این‌طور به نظر می‌رسد که طراحی یک وب‌سایت بدون داشتن دانش HTML،CSS و JavaScript امری غیرممکن است ولی هوش مصنوعی این امکان را فراهم کرده است. سازندگان وب‌سایت‌های محبوب چون Wix از AI برای ساخت وب‌سایت استفاده می‌کنند.
با وجود این قابلیت تنها چیزی که ما برای طراحی سایت لازم داریم محتوا، دکمه‌های فراخوانی برای اقدام، تصاویر و طرح صفحات وب‌سایت می‌باشد؛ بعد از آن وب‌سایت حرفه‌ای شما آماده‌ی راه‌اندازی می‌شود که در حال حاضر فیس‌بوک و گوگل این امکان را در اختیار توسعه‌دهندگان جهت طراحی وب‌سایت قرار داده‌اند.

۶. تولید محتوا

ممکن است که شما تعجب کنید و این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا این مسئله امکان‌پذیر است؟ باید بگوییم که این مسئله حقیقت دارد و هوش مصنوعی می‌تواند برای وب‌سایت، محصول، خدمات و … محتوای اختصاصی تولید نماید. حتی می‌تواند یک محتوای نقد فیلم برای یک وب‌سایت خبری تولید کند!
هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه‌وتحلیل هزاران محتوا، محتوای شبیه به انسان تولید نماید که به شما کمک می‌کند تا کاربران را درگیر خود کنید. این یکی دیگر از کاربردهای مهم هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال است. در حال حاضر وب‌سایت‌های خبری محبوبی چون Associated Press و Forbes از ابزارهای هوشمند تولید محتوا استفاده می‌کنند.

 

مایکروسافت:هوش مصنوعی GPT-4 به‌عنوان دستیار امنیتی

 

۷. بازاریابی محتوا

این یک حقیقت اثبات‌ شده است که از میان تمامی استراتژی‌های بازاریابی، بازاریابی محتوا بالاترین میزان بازدهی سرمایه‌گذاری را ایجاد می‌کند. دو جنبه اصلی بازاریابی محتوا، تولید محتوا و اصلاح محتوا می‌باشد.
به‌طور معمول محتوا با الهام گرفتن از سایر مطالب مشابه ایجاد می‌شود و همین‌طور می‌توان از AI جهت جستجوی مطالب مرتبط با موضوع مورد علاقه‌مان استفاده نماییم.
ابزارهای هوشمند به شما کمک می‌کنند تا به محتواهایی دست پیدا کنید که در حال حاضر پربازدید هستند و بر این اساس شما می‌توانید محتواهای فعلی خود را ویرایش کرده و برای محتواهایی که در آینده می‌خواهید تولید کنید برنامه‌ریزی درست و هوشمندانه‌ای داشته باشید.
قسمت پیشنهاد محصول در وب‌سایت آمازون و یا معرفی فیلم در Netflix مثال‌های خوبی برای تولید محتوا بر اساس هوش مصنوعی هستند. این قابلیت با استفاده از تجربه‌ی کاربری شخصی مطالب مرتبط را با توجه به علایق کاربر، به آن‌ها نشان می‌دهد.
تولید محتوا کاری سخت و زمان‌بر است؛ طبق گفته Adobe ،۴۷ درصد بازاریابان معتقدند که تولید محتوا در مقیاس بزرگ کاری دشوار و زمان‌بر است. از همین رو تولید محتوا با کمک قابلیت‌های AI می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند تا در مقیاس‌های بزرگ سریع‌تر محتوا تولید کنند.

 

هوش مصنوعی و کاربرد آن در افزایش فروش

۸. ایمیل مارکتینگ

امروزه با وجود حجم بالای ایمیل‌هایی که به‌صورت انبوه ارسال می‌شوند، مردم انتظار ایمیل‌های شخصی‌سازی شده متناسب با نیازهای خود را دارند. از همین رو هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند تا در کمپین‌های بازاریابی خود، با تجزیه‌وتحلیل رفتارهای کاربر، ایمیل‌های شخصی‌سازی شده، متناسب با نیازهای مخاطبان ارسال نمایید.
هوش مصنوعی می‌تواند هزاران گیگابایت داده را برای بدست آوردن عنوان و متن جذاب مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد تا به بهترین نحو توجه کاربران را به خود جلب نماید. همچنین می‌تواند زمان، روز و موقعیت مناسب برای ارسال ایمیل را پیدا کند تا نرخ تبدیل به بیش‌ترین حد خود برسد.

۹. بهینه‌سازی جستجوی صوتی

بر اساس گفته‌های گری وینرچاک از هر ۴ جستجویی که توسط تلفن همراه در گوگل صورت می‌گیرد یکی از آن‌ها جستجوی صوتی است که همین مسئله اهمیت و ضرورت بهینه‌سازی جستجوی صوتی را نشان می‌دهد.
یک بازاریاب بایستی از این تغییرات مهم که موجب تحول در کسب‌وکارها می‌شود، آگاه باشد. ابزارهایی مانند Google’s RankBrain به افراد کمک می‌کند تا وب‌سایت خود را برای جستجوی صوتی بهینه کرده و همین‌طور ترافیک ناشی از جستجوی صوتی وب‌سایت خود را افزایش دهند.

۱۰. تجارت الکترونیک

درصورتی‌که هوش مصنوعی به‌درستی مورد استفاده قرار بگیرد می‌تواند تأثیرات مثبت بسیاری بر روی کسب‌و‌کار صاحبان مشاغل تجارت الکترونیک بر جای بگذارد. از شروع ساخت وب‌سایت و تولید محتوای آن گرفته تا ارائه‌ی راه‌حل‌های هوشمندانه و مدیریت موجودی و پشتیبانی مشتریان و … از جمله مواردی هستند که توسط هوش مصنوعی به بهترین نحو ممکن قابل انجام هستند.
همچنین هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی را در پیش‌بینی فروش، تحلیل بازار رقبا، تحلیل رفتار مشتریان و … می‌تواند بر عهده بگیرد.

سخن آخر

بازاریابان بایستی اهمیت هوش مصنوعی در بازاریابی را درک کنند؛ زیرا این مسئله در آینده‌ای نزدیک تبدیل به یکی از مهم‌ترین ابعاد بازاریابی دیجیتال خواهد شد. رشد سریع شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی هوش مصنوعی نشان‌دهنده‌ی حضور پررنگ آن‌ها در صنعت نرم‌افزاری می‌باشد، همانند آن‌چه که شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات توسعه برنامه‌های تلفن همراه در گذشته انجام دادند.

هوش مصنوعی در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال در حال رشد است و این بدین معنی است که به ‌مرور زمان کارآیی آن بیشتر و بیشتر خواهد شد و اگر به دنبال زمان مناسب برای استفاده از هوش مصنوعی جهت خلق استراتژی‌های مؤثر در بازاریابی هستید، باید بگوییم که زمان مناسب آن همین حالا است.

آگهی های مرتبط با این مطلب

سالن زیبایی
1

سالن زیبایی

قیمت : تماس بگیرید
7 ساعت قبل / تهران ، تهران

سالن زیبایی سالن زیبایی سالن زیبایی سالن زیبایی از این آگهی ها هم دیدن کنید: سالن زیبایی تخصصی ساحل، ظفر سالن زیبایی ساینا (رنگ مو،کراتین،بوتاکس […]

  • تماس : 09123456789
کلینیک زیبایی و لیزر لوتس
2

کلینیک زیبایی و لیزر لوتس

قیمت : تماس بگیرید
1 سال قبل / تهران ، تهران

انتخاب هوشمندانه ی شما کلینیک زیبایی لوتس تزریق ژل و بوتاکس – لیفت با نخ – زاویه سازی صورت – اصلاح فرم بینی – رفع […]

  • تماس : 09389220055
صافی و پروتئین و احیا مو
3

صافی و پروتئین و احیا مو

قیمت : تماس بگیرید
1 سال قبل / گیلان ، لاهیجان

کراتین،پروتئین،احیای موهای آسیب دیده با کمترین هزینه و بهترین کیفیت از این آگهی ها هم دیدن کنید: فروش کراتین وبوتاکس بصورت عمده و تکی ارائه […]

  • تماس : 09035931433
لیفت ولمینت ابرو مژه

لیفت ولمینت ابرو مژه

قیمت : تماس بگیرید
1 سال قبل / تهران

لیفت ولمینت مژه از این آگهی ها هم دیدن کنید: ارایش دائمی صورت کاشت مژه لیفت ابرو ولمینت مژه لیفت ولمینت مژه سبک روسی و […]

  • تماس : 09114206301