نكات مهم نظافت انواع پرده

نكات مهم نظافت انواع پرده

نكات مهم نظافت انواع پرده

پرده یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی است که زیبایی خاصی به فضای منزل می‌بخشد. پرده‌ها در انواع مختلف برای فضاهای متفاوت نظیر پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب استفاده می‌شوند تا علاوه بر تنظیم نور و دیده نشدن فضای داخل، خانه را دلنشین‌تر کنند. اما طبیعی است که پس از گذشت مدتی پرده‌ها کثیف می‌شوند. برای شستشوی پرده در منزل باید نکاتی را در نظر گرفت تا آسیبی به پارچه آن نرسد و بافت و فرم پرده حفظ شود.

نكات مهم نظافت پرده با توجه به جنس‌ و مدل آنها:

فواصل زمانی شستشوی پرده بستگی به آلودگی محیط دارد. در شهرهای آلوده به دود باید مرتب و به فاصله زمانی کم پرده را شست. چرا که اگر فواصل زمانی شستشو زیاد شود حتی پس از شستشو نیز پرده کدر میشود. بنابراین نباید گذاشت که پرده زیاد کثیف شده و بعد آن را شست. برای شستشوی پرده باید جنس و رنگ آن را در نظر گرفت.

شستشوي پرده هاي تور که سخت ترین جنس پرده برای سفید و  تمیز شدن است!

پرده های تور به مرور زمان و در اثر چندین بار شستشو ممکن است آهار خود را از دست داده و بی حالت شوند که برای آهار دادن مجدد آن ها میتوان یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کرده و آن را کمی گرم کرده تا لعاب دهد. سپس آن را در لگن آب سرد حل کرده و تور شسته شده را به مدت نیم ساعت در آن خیس داد سپس آن را آویزان کرد تا خشک شود.

بهترین محلول برای شستن و سفید شدن پرده حریر و تور

به‌مرور زمان کثیفی و گردوغبار بسیاری بر پرده‌های توری می‌نشیند! بهتر است که قبل از شستشوی پرده‌های توری، گردوغبار روی آن را پاک کنید.

برای اینکه پرده بیشتر تمیز شود می‌توان هم از سرکه و هم از جوش‌شیرین استفاده کرد! اما یکی از آن‌ها هم برای شستشوی پرده‌های توری کفایت می‌کند.

جوش‌شیرین و سرکه ازجمله پاک‌کننده‌های طبیعی هستند که پرده‌های شما را سفیدتر و درخشان‌تر نشان خواهند داد! هرکدام از این مواد سبب از بین رفتن قارچ‌ها و کپک‌ها و همچنین بوی نامناسب پرده می‌شوند.

توصیه می‌شود که به‌طور هم‌زمان از جوش‌شیرین و سرکه برای شستشوی پرده‌های توری استفاده نکنید!

شستشوی پرده‌های توری – مرحله اول

درون تشت یا وان حمام را با آب ولرم پر کنید! آب به ‌اندازه‌ای باشد که تمام پرده را پوشش دهد.

یک پیمانه سرکه به آب اضافه کنید تا پرده شما در آن خیس بخورد! اگر بوی سرکه برای شما آزاردهنده است می‌توانید کمی آب‌لیمو درون آب بریزید. آب‌لیمو نه‌تنها عطر تند سرکه را کاهش می‌دهد، بلکه موجب تمیز شدن پرده هم خواهد شد.

توجه داشته باشید که سرکه به پرده‌هایی که جنس کتان دارند آسیب می‌رساند! بنابراین درصورتی‌که از جنس پرده مطمئن نیستید، بهتر است از این مرحله بگذرید.

پرده توری را درون ظرف محتوی آب قرار دهید! پرده توری را درون ظرف حرکت دهید تا آب و سرکه تمام پرده را پوشش دهند.

بهترین محلول برای شستن و سفید شدن پرده حریر و تور

حداقل یک ساعت صبر کنید! یا بگذارید پرده از شب تا صبح درون محلول آب و سرکه خیس بخورد.

این کار گردوغبار و همچنین بوی نامناسب پرده را از بین خواهد برد.

اگر می‌خواهید پرده توری بیشتر تمیز شود، پس از انجام کارهای فوق به سراغ جوش‌شیرین بروید! وان یا تشت حمام را با آب ولرم پر کنید و یک پیمانه جوش‌شیرین درون آن بریزید.

سپس پرده توری را به‌اندازه حداقل یک ساعت درون ظرف محتوی آب قرار دهید و بگذارید خیس بخورد. انجام این کار علاوه بر از بین بردن بوی نامناسب و گردوغبار، لکه‌های روی پرده را هم پاک می‌کند.

در پایان سراغ لکه‌های باقیمانده بروید! برای از بین بردن لکه‌ها، یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک‌چهارم پیمانه آب ترکیب کنید.

این محلول را به‌طور مستقیم بر روی لکه‌ها بمالید! سپس کمی سرکه بر روی لکه ریخته و به‌آرامی روی آن بکشید.

شستشوی پرده‌های توری – مرحله دوم

پس از گرفتن گردوغبار پرده توری، نوبت به شستشوی آن می‌رسد! اکثر پرده‌ها مخصوصاً آن‌هایی که از جنس کتان یا پلی‌استر هستند را می‌توانید توسط ماشین لباسشویی بشویید.

اما پرده‌های ابریشمی یا پشمی را لازم است که با دست بشویید! به‌طورکلی بهتر است پرده‌های ظریف توسط دست شسته شوند. این پرده‌ها را معمولاً در یک ظرف آب سرد و با استفاده از مواد تمیزکننده می‌شویند.

برای شستن پرده‌های توری از مواد شوینده مناسب استفاده کنید! ممکن است با استفاده از هر نوع شوینده‌ای بتوانید پرده توری خود را بشویید؛ اما انتخاب درست مواد شوینده متناسب با پارچه بکار رفته در پرده، بسیار حائز اهمیت است.

درصورتی‌که پرده توری شما قابل شستشو با ماشین لباسشویی است، آن را درون ماشین لباسشویی بیندازید.

می‌توانید برای استفاده بهینه از ماشین لباسشویی پرده توری را همراه با لباس‌های سفید دیگر بشویید! این امر به گردش بهتر پرده توری درون ماشین لباسشویی هم کمک خواهد کرد.

وقت روشن کردن ماشین لباسشویی است! مدت‌زمان کمی را برای شستشوی پرده توری در نظر بگیرید. همچنین از مواد شوینده به‌اندازه مناسب استفاده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین هم به مواد شوینده ماشین لباسشویی اضافه کنید.

از مواد نرم‌کننده پارچه هم استفاده کنید! علاوه بر این می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری سرکه هم برای افزایش میزان لطافت پرده توری به مواد شوینده اضافه کنید.

پس از شستن پرده توری، لازم است آن را آویزان کنید تا خشک شود! پس‌ازاینکه پرده توری به‌طور کامل خشک شد می‌توانید آن را مجدداً آویزان کنید.

بهترین محلول برای شستن و سفید شدن پرده حریر و تور

به طور کلی پیش از شستشوی پرده توری، لکه‌ها و گردوغبار روی آن را از بین ببرید.

پرده توری را در مدت‌زمان کوتاه و تحت دمای پایین بشویید.

از مواد شوینده متناسب با نوع پارچه بکار رفته در پرده توری استفاده کنید.

پس از شستشو، پرده توری را آویزان کنید تا خشک شود.

شستشوي پرده هاي پارچه اي

بعضی از پارچه های پرده ای در اثر شستشو با آب خراب و بی حالت میشوند. بنابراین این گونه پرده ها را باید به صورت خشک شویی شست. مانند انواع پارچه های مخمل، ساتن و ابریشم. شستن پرده

بعد از شستشوی پرده باید آن را اتو کرد. بعضی از پارچه های پرده ای را اگر به صورت مرطوب آویزان کنیم چروک آن از بین رفته و دیگر نیازی به اتو کردن نیست. درجه حرارت اتو باید با جنس پارچه هماهنگ باشد. برای اتو کردن پارچه های نایلونی باید درجه حرارت کمتر و برای اتو کردن پارچه های نخی و کتانی از درجه حرارت بیشتر اتو استفاده کرد.

پرده های پلیسه

برای تمیز کردن این پرده ها باید از اسفنج مرطوب شده با آب و محلول شست و شو استفاده کنید. به این صورت که اسفنج را به همه قسمت های پرده بکشید تا کاملا تمیز شود.

استفاده از این شیوه شما را از سپردن پرده به خشکشویی و پرداخت هزینه اضافه بی نیاز می کند. چوب پرده ها نیز جایگاه خوبی برای اجتماع میکروب ها به شمار می روند.

این قسمت ها را نیز با اسفنج یا برس مرطوب تمیز کنید. یکی دیگر از راه های تمیز کردن این نوع پرده ها، استفاده از جاروبرقی ویژه تمیز کردن مبل و رختخواب است. به این وسیله به کار خود نیز سرعت می دهید.

پرده را درحالی که آویزان است جارو کنید تا همه گرد و خاک آن گرفته شود. یادتان باشد که هیچگاه این پرده ها را برای شستن در آب فرو نبرید زیرا همه زیبایی چین و واچین آنها به هم می خورد و زیبایی خود را از دست می دهند.

پرده های چوبی

تمیز کردن پرده های چوبی را باید با احتیاط ویژه ای انجام دهید. در مصرف آب برای تمیز کردن این پرده ها باید کاملا خسیس باشید. زیرا آب به چوب آسیب جدی می زند و پرده ها را از بین می برد.

با برس نرم و با آب خیلی کم، سطح این پرده ها را تمیز کنید و آنگاه بگذارید زیر نور آفتاب کاملا خشک شوند. شست و شوی این پرده ها را خیلی کش ندهید چون که رنگ براق آنها با زیاده روی در تمیز کردن، از بین می رود.

پرده های آلومینیومی

استفاده از اسپری تمیز کننده برای این پرده ها راهکار مفیدی به حساب می آید از صابون و دیگر مواد شوینده نیز می توانید استفاده کنید. شستن پرده همه قسمت های پرده را با استفاده از مواد شوینده اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز سطح پرده را کاملا پاک کنید.

بعد از چند دقیقه دوباره همین عمل را انجام دهید تا هیچ لکه ای روی پرده نماند. با اسکاچ ها و پرس های زبر، این پرده ها را تمیز نکنید زیرا خش دار می شوند و نمای ظاهری آنها از بین می رود و زیبایی خود را از دست می دهند.

اگر در قسمت هایی لکه های سمج وجود دارد که به راحتی پاک نمی شوند، می توانید در آن قسمت ها مقداری کرم اصلاح بکشید و بعد با یک برس نرم آن را تمیز کنید.

توصيه هاي كلي براي شستشوي پرده:

1-قبل از شستشو، به پشت پرده خوب نگاه کنید. در صورت پوسیدگی در اثر آفتاب یا کشیدگی‌های مختلف بهتر است آن را عوض کنید.

2-هنگامی که پرده های خانه تان را بیرون می آورید، پیش از خارج کردن گیره ها از آنها، ابتدا محل های قرار گیری گیره ها را بر روی نوار پرده با لاک ناخن علامت گذاری کنید. با این کار پس از شستشو می توانید به راحتی گیره ها را در محل های قبلی وصل کنید تا فرم پرده تان به هم نریزد.

3-شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید.

4-به جای شستن پرده‌های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن‌ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.

5-حلقه‌های زنگ زده را داخل سرکه بجوشانید تا مثل قبل براق شوند. روی چوب ‌پرده‌های قدیمی صابون بمالید تا گیره‌ها روان از داخل آن عبور کنند.

6-پرده ها را پس از شستشو به صورت نمدار آویزان کنید. به این صورت چروک های موجود در پارچه هم زمان با خشک شدن آن صاف می شود و دیگر نیازی به اتوکشی به مدت طولانی نخواهد بود.

7-هر چند وقت یکبار برای غبار روبی، روی پرده‌ها جاروبرقی بکشید. برای جلوگیری از رفتن پرده داخل جاروبرقی، میزان مکش آن را کم کرده، بین پرده و لوله جاروبرقی از یک صفحه پلاستیکی مشبک استفاده کنید.

8-از پرده های کهنه یا از مد افتاده می توانید برای دوخت کوسن و روباشتی استفاده کنید.

شستشوي پرده با دست:

معمولا برای شستشوی پرده های قابل شستشو باید آن ها را در آب ولرم با پودر پاک کنندهاستاندارد شده به مدت یک ساعت خیس داد و سپس به طور ملایم چنگ زد و دوباره آبکشی کرد.

برای شستشو پرده از صابون ملایم یا مایع ظرفشویی و برای تمیز شدن حلقه‌ها از سرکه استفاده کنید.

بعضی از خانم های خانه داربرای شستشوی پاکیزه تر پرده استفاده از صابون های شستشو را توصیه میکنند و برای رفع سیاهی دوده روی پرده نیز اضافه کردن یک لیوان نفت به آبی که در آن پرده خیس داده شده را بسیار مفید میدانند.

همچنین برای سفیدتر شدن پارچه های سفید میتوان از کمی مواد سفیدکننده نیز استفاده کرد. بدین ترتیب که پس از شستشوی پرده مقدار معینی از محلول سفیدکننده را همراه با آب در داخل ظرفی که بهتر است از جنس پلاستیک باشد ریخته و پرده به مدت نیم ساعت در آن خیس داد و سپس آبکشی کرد.

لازم به تذکر است که مواد سفیدکننده برای الیاف پارچه نیز بسیار مضر بوده و آن ها را کم دوام میکند. شستن پرده

برای خوشبو شدن پرده ها از نرم‌کننده لباس استفاده کنید.

پس از آبکشی باید پرده را به طور منظم روی طناب پهن کرد تا خشک شود.

اگر پارچه نخی جدیدی برای پرده های خانه تان تهیه کرده اید و احتمال آب رفتن آنها وجود دارد، ابتدا پارچه را در محلول آب و نمک به میزان 1 قاشق سر صاف نمک طعام در هر لیتر آب و به مدت 24 الی48 ساعت به صورت مچاله قرار دهید. پس از طی این مدت زمان، پارچه را آب کشی کرده و اتو بزنید.

سپس شروع به دوختن پرده کنید. این کار برای پارچه هایی که احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد نیز سبب تثبیت رنگ های موجود می شود.

شستشوي پرده با ماشين لباسشويي:

شستشو پرده‌های بدون آستر را می توانید با ماشین لباسشویی و دمای پایین انجام دهید.

پرده هاي مدل دار ، بزرگ و چند رنگ را به هيچ وجه با ماشين لباسشويي نشوييد.

شستشو پرده‌های آستردار را به خشکشویی بسپارید.

به جای شستن پرده‌های بزرگ با ماشین لباسشویی، آن‌ها را داخل وان خیس کنید تا آسیب نبینند.

برای شستشوی پرده با ماشین لباسشویی باید از درجه آب ولرم استفاده کرد. بهتر است که از درجه خشک کن استفاده نشود.