قوانین دوبی برای توریستها و کارهایی که در دبی ممنوع است

قوانین دوبی برای توریستها و کارهایی که در دبی ممنوع است

قوانین دوبی برای توریستها و کارهایی که در دبی ممنوع است

آیا قصد سفر به دبی را دارید؟ همه می‌دانیم که پایانی برای تفریحات و زیبایی‌های این سرزمین شگفت‌انگیز وجود ندارد، اما برای لذت‌بردن از سفر‌های تفریحی یا داشتن تجربه‌ای مطلوب از سفر‌های کاری، لازم است قبل از حرکت، اطلاعاتی را درباره شهر یا کشور مقصد کسب کنیم. شاید در جهان امروز، زمانی که صحبت از سفر می‌شود، عده‌ای به دنبال کسب اطلاعاتی از آب‌وهوا، هزینه‌ها و اماکن دیدنی شهر مقصد باشند. اما کمتر کسی به قوانین، فرهنگ و هنجار‌های مردم محلی مقصد سفر خود فکر کند و این موضوع ممکن است در طول سفر مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

سفر به دبی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی، فرهنگ مردم دبی نسبت به کشور‌های اروپایی و آمریکا کمی محافظه کارانه‌تر است همین‌جا، این نکته را گوش‌زد کنیم که فرقی نمی‌کند با تور دبی سفر می‌کنید یا به صورت شخصی، این قواعد را باید در هر سبک سفری به دبی رعایت کنید

قوانین دبی

جمع‌کردن تمام قوانین یک سرزمین در یک مطلب کوتاه ممکن نیست و هدف ما یک آشنایی کلی و اشاره به مواردی است که بدان نیاز دارید. خوشبختانه به دلیل شباهت‌های فرهنگی بین کشورهای خاورمیانه، رعایت بسیاری از قوانین دبی در ضمیر ناخودآگاه ما ایرانی‌ها نهفته شده است. اما در این بین، تفاوت‌های مهمی هم وجود دارد که در نظر نگرفتنشان موانعی خواهد داشت و در صورت تخطی از قانون، هیچ توجیه و بهانه‌ای مبنی بر اطلاع نداشتن شما از قوانین دبی پذیرفته نیست.

قوانین ورود به دبی

از آن‌جایی که گردشگران قبل از هرچیز، درگیر مدارک مهمی مثل پاسپورت و ویزا می‌شوند، برخی از قوانین ورود غیر قانونی به دبی، از همان ابتدا شامل حالشان نمی‌شود؛ اما با داشتن اقلام غیرقانونی، ورق برمی‌گردد و بسته به نوع کالای ممنوع و میزان آن، روند قانونی طی می‌شود. در چنین شرایطی باید منتظر اعمال قوانین مربوط به ورود غیر قانونی به دبی، دیپورت یا مجازات هم باشید. بیشتر این اقلام ممنوع در فرودگاه در کشورهای مختلف یکسان است؛ اما در ادامه، کالاهایی را نام می‌بریم که در زمینه ورود غیر قانونی به دبی مشکل‌سازتر هستند.

چهار پیام‌رسان داخلی به یکدیگر متصل شدند

 

  • داروهای غیرمجاز در سفر دبی: بهتر است برای بردن دارو به دبی (حتی قرص سرماخوردگی) همیشه نسخه پزشکی ببرید و علاوه بر آن، مطمئن شوید که مقدار داروی شما به اندازه نیاز سفرتان است. پیگرد قانونی داروهای غیرمجاز در سفر دبی بسیار جدی است.
  • نشریات منافی اخلاق و مذهب: به همراه داشتن هر نوع اثر تصویری و نوشتاری که با ارزش‌های اسلامی در تضاد باشد، در فرودگاه دبی ضبط و صاحب آن ممکن است مشمول مجازاتی مثل زندان، جریمه و دیپورت شود.
  • پول تقلبی: به همراه داشتن پول و کالاهای تقلبی به دبی ممنوع است.
  • ابزارآلات سِحر: به همراه داشتن اوراق طلسم و وسایل جادوگری به دبی ممنوع است.

قوانین بردن مواد غذایی به دبی

گردشگرانی که مدت کمی در دبی اقامت دارند، ممکن است برای کم‌تر کردن هزینه غذا در دبی، تصمیم‌ بگیرند قسمتی از غذای روز‌مره را با خود ببرند. بدیهی است که بردن مواد غذایی به دبی از سوی قوانین مانعی نداشته باشد؛ اما به منظور پیشگیری از استفاده تجاری افراد در به‌همراه داشتن مواد غذایی، محدودیت‌هایی برای مقادیر آن در نظر گرفته شده است که مقدار مواد غذایی را تعیین می‌کند. برای اطلاع از مقدار دقیق مقدار غذا، باید از خطوط هوایی و قسمت بار سوال بپرسید. همچنین یکی از سوالات پرتکرار، درباره امکان بردن کنسرو به دبی است؛ به طور کلی بردن کنسرو به دبی ممنوعیتی ندارد به شرط آن‌که فقط چند عدد به همراه داشته باشید و ممکن است غذای کنسروی شما را کمی بازبینی و بررسی کنند.

علاوه بر این اقلام، بد نیست اشاره کنیم که در سفر به دبی می‌توانید سیگار هم با خود ببرید، اما باید 18 سال به بالا باشید و به شرایط بردن این کالا به دبی دقت کنید. افراد سیگاری حداکثر 400 نخ سیگار (به ارزش 2 هزار درهم امارات) باید به همراه داشته باشند و اگر سیگارهای برگ با خود می‌برند، نباید ارزششان از 3 هزار درهم امارات تجاوز کند.

قوانین پوشش در دبی

اگرچه دبی از شهر‌های مدرن دنیا به حساب می‌آید، اما فرهنگ سنتی و اسلامی زیر پوست آن جریان دارد. ممکن است در نوشته‌های گوناگونی که دبی را معرفی می‌کنند، خوانده باشید که قوانین پوشش در دبی به گونه‌ایست که در این شهر می‌توانید هر نوع لباسی را که می‌خواهید، بپوشید؛ اما دولت دبی دموکرات نیست و قوانین آن در چهارچوب شریعت اسلام عمل می‌کند. ازاین‌رو برخی از قوانین پوشش در دبی حاکم است که هر توریستی باید به آن توجه کند.

اگر در تور نوروزی دبی ثبت‌نام کنید، احتمالاً گرمای هوا شما را مجبور به پوشیدن لباس‌های کمتر کند. در قوانین دبی ممانعتی با آزادی پوشش در کلاب‌ها و برخی از تفریحگاه‌های خاص وجود ندارد. اما به طور کلی باید به یاد داشته باشید که شما در یک کشور مسلمان هستید و بهتر است که به فرهنگ محلی و سنت آن احترام بگذارید، بنابراین پوشیدن لباس‌های نامناسب از کارهای ممنوع در دبی محسوب می‌شود. در خارج از تفریحگاه‌های خاص دبی نیز به طور کلی، لباس گردشگران علاوه بر شانه‌ها، باید پاها را حداقل تا زانو بپوشاند.

حال که با دسته‌ای از قوانین دبی برای توریست ها آشنا شدیم، به سراغ اصل موضوع می‌رویم. فرقی نمی‌کند که یک کار از سوی قوانین دبی ممنوع اعلام شده باشد یا اینکه در جامعه آن وجهه خوبی نداشته باشد، در هرصورت، انجام آن می‌تواند شما را با واکنش‌های غیرمنتظره و تلخ‌کامی مواجه کند. ازاین‌رو هیچ یک از کارهای زیر را در مقابل مردم محلی دبی و مأمورین نظم‌وامنیت آن انجام ندهید.

نوشیدن الکل بیرون از اماکن مخصوص در دبی

همانطور که می‌دانید نوشیدن الکل در دین اسلام حرام است. به همین دلیل نوشیدن الکل از مواردی است که به ندرت بین محلی‌های دبی مشاهده می‌شود. به دلیل وجود شمار بالایی از مهاجرین، نوشیدنی‌های الکلی به وفور در کلاب‌های شبانه، رستوران‌‌ها و هتل‌‌های دبی دیده می‌شود. اما این موضوع بدین معنا نیست که گردشگران در هر جایی که می‌خواهند، الکل مصرف کنند. مصرف الکل فقط در اماکنی مجاز است که از قبل بر لیست قوانین آن‌ها نوشته شده باشد. بنابراین نوشیدن الکل بیرون از اماکنی خاص از کارهای ممنوع در دبی محسوب می‌شود.

مصرف دارو‌های غیر قانونی در دبی

این قانون نیز در راستای قانون ممنوعیت مصرف الکل در تمام اماکن دبی حاکم است. مصرف دارو‌های غیرقانونی یکی از سختگیرانه‌ترین عواقب را در بین کار‌های ممنوعه در دبی در پی دارد. سیاست‌های این چنینی که در امارات متحده عربی حاکم هستند، به منظور جلوگیری از قاچاق دارو انجام می‌شود. اگر ردی از مواد مخدر در وسایل یا مواد مصرفی شما دیده شود، باید منتظر مجازاتی همچون زندان، تبعید یا سایر موارد باشید.

 

دریافت خودروهای داخلی و شرایط نوبت دهی

 

گفتیم که بردن داروهای غیرمجاز به دبی جرم است، در نتیجه، علاوه بر شهروندان امارات، هرکسی از هرجای دنیا نباید داروی غیرمجاز همراه خودش داشته باشد. حتی مسافران ترانزیتی که وارد فرودگاه‌های دبی می‌شوند، اگر مواد مخدر یا دانه‌های خشخاش به همراه داشته باشند، توبیخ خواهند شد. بهتر است قبل از سفر به دبی از طریق وبسایت‌های رسمی دارو‌های غیر مجاز در این کشور را بررسی کنید. اگر نیاز شما به مصرف یک قلم دارو بسیار ضروری است، باید حتما نسخه معتبر آن را به همراه داشته باشید.

عصبانیت در رانندگی دبی

برای علاقه‌مندان به جهانگردی با خودرو شخصی، دبی یک مقصد گران است؛ اما شما این امکان را دارید که در دبی ماشین اجاره کنید و از رانندگی در این شهر زیبا لذت ببرید. درست مثل هر فعالیتی در دبی، رانندگی هم برخی از کارهای ممنوعه در دبی را دربردارد. اگر رفتار سایر رانندگان برای شما ناخوشایند بود و به هر دلیل عصبانی شدید، تحت هیچ شرایطی احساساتتان را با ژست‌های توهین‌آمیز بروز ندهید که این کار شما را در دردسرهای بزرگی میندازد.

بی احترامی به زنان در دبی

در امارات متحده عربی شما با تعداد زیادی از زنان که در هتل، بانک‌‌ها و فروشگاه‌‌ها کار می‌کنند، گفتگو خواهید کرد. امروزه اشتغال زنان در دبی بسیار رایج شده و مصاحبت کاری با زنان شاغل این شهر از امور بدیهی به شمار می‌رود. فرقی نمی‌کند که شما مرد هستید یا زن، درهرصورت باید به خاطر داشته باشید که زندگی افراد محلی در این شهر بسیار خصوصی است و شما حق نزدیک شدن به شهروندان زن در خیابان‌‌ها را ندارید.

به هنگام گفتار، مراقب زبان بدن خود باشید، زمانی که در دبی با یک زن صحبت می‌کنید، تحت هیچ شرایطی نباید او را لمس کنید؛ زیرا حتی اگر قصد خاصی نداشته باشید، این رفتار بی‌احترامی تلقی می‌شود. برای مثال، از زبان بدنی همچون دست گذاشتن بر شانه‌‌های بانوان به هنگام صحبت کردن با آن‌‌ها به شدت پرهیز کنید زیرا از کارهای ممنوعه در دبی تلقی می‌شود.

ابراز علاقه و رفتار‌های رمانتیک در ملأ عام دبی

زمانی که در خیابان‌های دبی در حال رفت‌وآمد هستید، به ندرت شاهد رفتارهای رمانتیک توسط زوج‌ها هستید. ابراز علاقه در معرض دید عموم، به طور وسیع و جدی از کارهای ممنوعه در دبی به شمار می‌رود. پلیس‌های دبی نیز از این رفتار‌ها استقبال نخواهند کرد. اگر چه این مورد در طی 6 تا 7 سال گذشته کمرنگ شده است، اما هنوز هم در مناطق سنتی شهر دبی همچون شارجه، سخت‌گیری این چنینی دیده می‌شود. علاوه بر آن، پخش کردن آهنگ با صدای زیاد و رقصیدن در خیابان‌های دبی نیز از جمله کار‌هایی است که با واکنش منفی افراد محلی همراه خواهد بود.

بی‌احترامی به دین اسلام در دبی

از آنجایی که دین بیشتر مردم محلی دبی اسلام است، ذکر این مطلب کاملاً بدیهی است که کوچکترین بی‌احترامی و تضعیف دین اسلام واکنش‌‌های منفی از طرف مردم این شهر را در پی دارد. لازم به ذکر است که اگر در ماه رمضان به دبی سفر می‌کنید، باید رعایت حال روزه‌داران را بکنید. خوردن، نوشیدن و استعمال دخانیات در ملأ عام توسط گردشگران در ماه رمضان، از مواردی است که از آن استقبال نمی‌شود و حتّی در قوانین دبی جریمه به همراه دارد.

علاوه بر بی‌احترامی نکردن کلامی و رفتاری به اسلام، به طور کلی در شهر دبی باید به شدت از نوع گفتار خود مراقبت کنید؛ خصوصا زمانی که در اماکن عمومی هستید یا با مردم محلی صحبت می‌کنید. استفاده از کلمات رکیک، زننده و فحش را تا حد ممکن در دبی کنترل کنید. همچنین از اظهار نظر‌هایی که حالت تهاجمی دارند نیز خودداری کنید.

دست دادن با دست چپ در دبی

این مورد نیز از نکات مربوط به زبان بدن در دبی است. تحت هیچ شرایطی از دست چپ خود برای غذا خوردن، باز کردن در و خصوصا غذا دادن به کسی استفاده نکنید. دست دادن با دست چپ هنگام سلام و احوال پرسی هم از کار‌های ممنوع در دبی به شمار می‌رود. در کشور‌هایی مثل هند و امارات قبل از رواج استفاده از دستمال توالت، برای طهارت از دست چپ و آب استفاده می‌شد. به همین دلیل دست چپ در فرهنگ دبی تا به امروز ناپاک تلقی می‌شود. بنابراین اگر شما دست چپ هستید، باید سعی کنید از تعارف کردن غذا و دست دادن با دست چپ خودداری کنید. برای ارتباط راحت‌تر و بهتر با افراد محلی در دبی پیشنهاد می‌کنیم به غیر از تمرین زبان بدن مناسب، کمی هم اصطلاحات و جملات پرکاربرد در سفر به دبی را یاد بگیرید تا در رفع سوءتفاهم و ایجاد صمیمیت با شهروندان دبی، کمک حالتان باشد.

بی اجازه عکس گرفتن در دبی

یکی مهمترین کار‌های ممنوعه در دبی، عکس گرفتن ناگهانی و بدون اطلاع از افراد است. از آن‌جایی که جاهای دیدنی دبی از مناظر بسیار زیبا و متنوعی برخوردار است، افراد بسیاری وسوسه می‌شوند و در تمام شرایط از گردش خود عکاسی و فیلم‌برداری می‌کنند. اما شما به عنوان یک گردشگر باید به یاد داشته باشید که امنیت و محجوبیت در دبی بسیار مهم است و شما نباید از مردم این شهر (خصوصا زنان و کودکان) بی‌اجازه عکس بگیرید. خوب است بدانید عکس گرفتن از صحنه‌‌های تصادف هم در قوانین دبی ممنوع اعلام شده است. به طوری که عکس گرفتن و فیلمبرداری کردن از صحنه‌‌های تصادف درست به اندازه تصویربرداری از مناطق نظامی و دادگاه‌‌ها منع شده است و انجام این کار در دبی ممکن است جریمه و دیپورت شدن را به همراه داشته باشد.

به همراه داشتن کالا‌های غیرقانونی در دبی

در عنوان اول، درباره قوانین بردن مواد غذایی به دبی و کالاهای ممنوع در فرودگاه صحبت کردیم. در امارات متحده عربی نیز مانند هر کشور دیگری به همراه داشتن برخی از کالا‌ها، غیرمجاز است. هنگام جمع‌آوری وسایل سفر به دبی بهتر است نگاهی به کالاهایی که در ابتدای کار معرفی کردیم بیندازید تا تصادفاً یکی از آن‌ها همراهتان نباشد. حتی اگر وسایلی مثل ابزاردفاع‌شخصی، مجله‌های فشن زنانه، داروهای غیر مجاز و… را پس از ورود به دبی در وسایلتان دیدید و متوجه شدید که در مسئولین فرودگاه آن‌ها را ندیده‌اند، خیلی زود سربه‌نیستش کنید و تحت هیچ شرایطی آن را به کسی نشان ندهید.

بی‌احترامی به خاندان سلطنتی دبی در ملأ عام

زمانی که به یک شهر یا کشور جدید سفر می‌کنید، نکات و اطلاعات زیادی را درباره آن منطقه کسب خواهید کرد. برای مثال، اگر برای بار اول به دبی سفر کنید، ممکن است در مورد فرهنگ، قوانین، سیاست‌‌ها، حکومت و در نهایت خاندان سلطنتی این شهر عقایدی داشته باشید؛ این موضوع کاملاً طبیعی است اما بدان معنا نیست که به صورت آشکار عقاید خود را در این موارد بیان کنید. مسخره کردن، انتقاد کردن و استفاده از گفتار تهاجمی علیه خاندان سلطنتی دبی در اجتماع این شهر وجه خوبی ندارد و ممکن است با برخورد‌‌های تند و شدید مواجه شود.

 

آتش‌بازی کردن در دبی

آتش بازی کردن یکی از مواردی است که در دبی اکیداً ممنوع اعلام شده است. به همراه داشتن وسایل آتش‌بازی هم در این شهر ممنوع است و قوانین سختگیرانه‌ای در مورد خرید و فروش آن وجود دارد. اگر شخصی به هنگام حمل مواد محترقه در دبی دستگیر شود، شش ماه زندان و جرایم نقدی در انتظارش خواهد بود. این قوانین به منظور ارتقاء امنیت شهروندان دبی و پیشگیری از حوادث احتمالی تنظیم شده‌اند. تنها شرکت‌‌هایی که از مجوز برخوردار هستند، می‌توانند در بعضی مراسم، نمایش‌‌های آتش‌بازی را برپا کنند.

رزرو هتل در صورت نداشتن شرایط لازم در دبی

در دبی، رزرو اتاق برای زوج‌هایی که مدارک رسمی ازدواج ندارند، ممنوع است و حتی عواقب قانونی به همراه دارد. البته این مورد از آن دسته قوانین دبی است که در بسیاری از هتل‌ها پیاده نمی‌شود. علاوه بر آن، سن‌وسال هم در قوانین رزرو هتل تأثیرگذار است؛ شاید در بسیاری از کشورها بررسی سخت‌گیرانه‌ای برای رزرو هتل افراد زیر 18 سال اعمال نشود، اما در دبی مسافران زیر 18 سالی که تنها هستند، به‌سختی می‌توانند هتل رزرو کنند. یکی از مزایای خرید تور ارزان دبی، این است که قبل از سفر شما در جریان تمام قوانین رزرو هتل قرار خواهید گرفت.

سخن آخر

دبی از جمله شهر‌هایی است که گردشگران بسیاری را هر ساله از تمام نقاط جهان جذب می‌کند، زیرا جاذبه‌های گردشگری و تفریحی این شهر تقریبا برای تمام افراد مناسب است. برای لذت بردن از سفر تفریحی خود با تفریحات دبی باید یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده داشته باشید. کسب اطلاعات و نکات مفید و کاربردی در مورد فرهنگ و باید‌ها و نباید‌های رایج بین مردم دبی نیز قسمت مهمی از این برنامه‌ریزی است؛ زیرا از آن جایی که فرهنگ برخی از مردم محلی این شهر گرایش‌های محافظه کارانه سنتی و مذهبی دارد، بسیاری از کار‌های عادی در کشور‌های اروپایی و آسیایی و حتی خاورمیانه در شهر دبی ممنوع است. پس بهتر است پیش از سفر به این شهر، تجربیات سایر مسافران را در سفرنامه‌های دبی بخوانید تا با لایه‌های عمیق‌تری از این شهر آشنا شوید و لذت بیشتری از سفرتان ببرید.