عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بدن با وجود اینکه می‌تواند زیبایی و لطافت را به پوست صورت و بدن شما هدیه کند، عوارض و معایب بسیاری به همراه دارد.

عوارض لیزر موهای زائد بدن می‌تواند در صورت عدم بهبود تشدید شود. اما بهتر است برای درمان این عوارض ابتدا با عوارض لیزر موهای زائد بدن آشنا شوید.لیزر موهای زائد در مواردی تیره‌گی موضعی پوست و هم چنین در مواردی روشنی موضعی پوست را به دنبال دارد.

سوختگی پوست

عوارض رایج و شایع دیگر لیزر موهای زائد بدن، سوختگی پوست است. زمانی که اشعه لیزر قوی باشد، اپراتور یا پزشک کار خود را به درستی انجام ندهند، از دستگاه نامناسب برای لیزر موهای زائد بدن استفاده شود و …. پوست بدن ممکن است دچار سوختگی شود. سوختگی به وجود آمده بعد از مدت کوتاهی با استفاده از کرم‌های ترمیم کننده درمان خواهد شد.

درد

درد در زمان لیزر موهای زائد بدن کوتاه مدت است و تنها به همان جلسه لیزر ختم می‌شود. خوشبختانه امروزه با استفاده از دستگاه‌های لیزر جدید و به روز که سیستم خنک کننده دارد، درد در زمان لیزر کاهش پیدا می‌کند.

قرمزی و التهاب

قرمزی و التهاب معمولا یکی از رایج‌ترین و شایع‌ترین عوارض، لیزر موهای زائد و دیگر روش‌های درمانی است. قرمزی و التهاب بعد از لیزر دائمی نبوده و به مرور زمان برطرف خواهد شد.
استفاده از کمپرس سرد می‌تواند کمی از این التهابات بکاهد. در بسیاری از مواقع استفاده از استروئیدهای موضعی هم می‌تواند این علائم را کاهش دهد.

 

اجاره آپارتمان و رهن خانه نکات ضروری که باید رعایت کنید(راهنمای کامل)

 

عمده معضلات همیشگی خانم‌ها و آقایان رویش بیش از حد مو در نواحی ناخوشایند می باشد. اکثر افراد برای  از بین بردن موی زائد دست‌ها، پاها و دیگر نقاط بدن‌، زمان و هزینه‌ی نسبتا زیادی انجام می دهیم. روش‌های سنتی در امر موزدایی امثال اصلاح با تیغ، موم، کرم‌های موبر و الکترولیز امری زمان‌بر، دردناک و گران می باشد.

برخی عوارض لیزر موهای زائد مانند پوسته پوسته شدن، موقتی و طبیعی هستند؛ ولی به ندرت مشاهده می‌شوند. سایر عوارض لیزر مانند تغییر رنگ پوست و ایجاد اسکار، عوارض حاد این روش درمانی محسوب شده و معمولاً ناشی از خطای درمانی هستند. به طور کلی لیزر موهای زائد روشی بسیار ایمن بوده و عوارض جانبی به ندرت مشاهده می‌شوند.

پوسته پوسته شدن

یکی از عوارض که به عنوان عوارض خفیف لیزر موهای زائد بدن شناخته می‌شود، پوسته پوسته شدن بعد از لیزر است. البته این عارضه تنها برای درصد کمی از افراد ایجاد می‌شود و با رعایت نکات مراقبتی می‌توان شدت این عارضه را کاهش داد.

عوارض لیزر موهای زائد

پوسته پوسته شدن بعد از لیزر موجب خشک شدن سطح پوست و آسیب‌پذیر شدن سطح پوست می‌شود. از این رو بهتر است برای جلوگیری از آن از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

طی دهه‌ی گذشته روش لیزر موهای زائد برای از بین بردن مو به محبوبیت قابل توجهی دست پیدا کرده است. لیزر موهای زائد برای نقاط مختلف بدن از جمله صورت، پاها ، دست‌ها و سایر قسمت‌های بدن کارایی قابل توجهی دارد و در سراسر جهان توسط متخصصان زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه های لیزر میزان موهای زائد را با حداقل خطر ممکن بسیار کمتر می کند.

روش لیزر موهای زائد در یک چشم به‌هم زدن سبب از بین رفتن موهای زائد و چین و چروک‌های پوست شما می شود. اما از طرفی این روش دارای معایب و خطراتی نیز می باشد. امکان ایجاد سوختگی های شدید و ایجاد جای زخم‌های دائم بر روی پوست وجود دارد. پس قبل از انجام این عمل بد نیست این مطلب را مطالعه کنید تا از مزایا و معایب لیزر موهای زاید مطلع شوید.

روشن تر شدن رنگ پوست (هایپوپیگمنتیشن)

کاهش رنگدانه‌های پوستی و روشن شدن پوست بدن یکی از عوارض گذرا و کوتاه مدت لیزر موهای زائد بدن است. علت بروز این عارضه هنوز معلوم نیست و بعد از گذشت چند ماه از بین خواهد رفت. معمولا دوری از آفتاب، استفاده از ضد آفتاب به مدت ۶ هفته می‌تواند احتمال بروز این عارض را کاهش دهد.
از دیگر عواملی که می‌تواند موجب روشن شدن سطح پوست بعد از لیزر موهای زائد بدن شود می‌توان به زمان تابش کوتاه، استفاده از دستگاه با طول موج نامناسب، استفاده از تکنیک‌های خنک سازی و… اشاره کرد.

تیره تر شدن رنگ پوست (هایپرپیگمنتیشن)

یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد بدن، تیره شدن سطح پوست یا همان هایپرپیگمنتیشن است. این عارضه هم گذرا و موقتی است و بعد از گذشت ۳ تا ۴ هفته بهبود پیدا می‌کند.

هایپر پیگمنتیشن یا تیره‌گی موضعی پوست، امکان دارد در اثر لیزر موهای زائد بوجود آید. لیزر موهای زائد می تواند باعث تحریک در تولید ملانین پوست و ایجاد حالتی مشابه آفتاب سوختگی شود.

هایپو پیگمنتیشن عکس حالت قبل، به روشنی موضعی پوست گفته می شود که در اثر لیزر موهای زائد ایجاد می شود. اشعه‌ی لیزر امکان از بین بردن قسمتی از ملانین پوست را دارد و در نتیجه قسمتی از پوست رنگدانه خود را از دست داده و از سایر نقاط روشن‌تر به نظر می آید.

 

برای ثبت آگهی در آنیسل  فقط کافی است وارد شوید

 

 

آسیب به چشم بیمار از دیگر عوارض لیزر موهای زائد می باشد. به همین علت پوشاندن چشم‌ها به طور کامل در طی زمان انجام امری کاملا ضروری محسوب می شود. خارش در ناحیه لیزر شده از عوامل رایج در این نوع درمان می باشد که ممکن است در حین انجام و یا پس از آن رخ دهد. قرمزی پوست در نواحی لیزر شده امری طبیعی به حساب می آید، و پس از انجام درمان احتمال تورم در نواحی فولیکولی پوست وجود دارد. درد، سوزش و بی حسی از عوارض شایع در این روش محسوب می شود. پوست‌های حساس امکان کبودی‌های خفیف دارند که در صورت مشاهده با مراقبت های پوستی در منزل قابل درمان می باشد. این عوارض تنها چند روز پس از لیزر موهای زائد نمایان می شوند و پس از طی مدت کوتاهی از بین می روند. مورد قابل توجه دیگر در فرایند پسا درمان عوارض عفونتی می باشد. بسیار حائز اهمیت می باشد که پس از فراییند لیزر پوست خود را تمیز نگه داشته تا از بروز چنین عوارضی جلوگیری گردد.

تاول

سوختگی و تاول از شدیدترین عوارض لیزر موهای زائد بدن می‌باشند. در صورت ناوارد بودن و حرفه‌ای نبودن اپراتور، سطح پوست شما دچار سوختگی و تاول خواهد شد. از این رو بهتر است برای لیزر موهای زائد بدن به یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. امروزه برای جلوگیری از سوختگی و تاول سطح پوست، از تکنیک‌های مختلف خنک سازی و استفاده تجهیزات و دستگاه‌های خنک کننده استفاده می‌کنند.

اسکار و زخم

اسکارهای روی سطح پوست را نمی‌توان به عنوان یک عارضه در نظر گرفت. اسکار و زخم روی پوست زمانی خود را نشان می‌دهد که اپراتور کار خود را درست انجام نداده باشد.

آسیب به چشم

با توجه به وب‌سایت healthline در لیزر موهای زائد بدن برای از بین بردن فولیکول‌های مو از اشعه‌ی پرقدرتی استفاده می‌کنند. این اشعه می‌تواند برای سلامتی چشم‌ها خطرناک باشد و موجب کم بینایی فرد شود. در کلینیک‌های درمانی از عینک محافظ برای جلوگیری از آسیب زدن به چشم استفاده می‌کنند.

عوارض لیزر موهای زائد

 

ضخیم شدن موهای کرکی

تنها برای از بین بردن موهای ضخیم و مشکی بدن می‌توان از لیزر استفاده کرد.لیزر به هیچ عنوان نمی‌تواند موهای کرکی را از بین ببرد، استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای کرکی می‌تواند موجب ضخیم شدن موهای کرکی شود.

عفونت پوستی

در صورت آسیب دیدن اپیدرم یا روپوست، عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. این عارضه در لیزر موهای زائد بدن بسیار نادر بوده و در صورتی که علائم عفونت را مشاهده کردید از کرم‌های آنتی بیوتیک و موضعی استفاده کنید.
بسیاری از مراجعین سابقه تبخال زدن دارند، از این رو بعد از لیزر موهای زائد بدن دچار تبخال می‌شوند. تبخال‌های ناحیه تناسلی، لب و…. معمولا در اثر ویروسی به نام هرپس در بدن ایجاد می‌شود. البته تبخال بعد از لیزر موهای زائد بدن، عارضه شایعی نیست.

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

این سوال بسیاری از مراجعه کنندگان است که آیا لیزر موهای زائد بدن می‌تواند سرطان زا باشد؟ پزشکان این صحبت را رد کرده‌اند، لیزر موهای زائد بدن به هیچ عنوان نمی‌تواند موجب سرطان شود. بسیاری از پزشکان لیزر را یک راه رایج برای از بین بردن موهای زائد می‌دانند.

 

 

آشنایی با پخش خودرو قبل از خرید

 

دستگاه‌های لیزر به گونه‌ای ساخته شده‌اند که تنها فولیکول مو را هدف قرار می‌دهند و به هیچ عنوان وارد لایه‌های عمیق پوست نخواهند شد. البته انرژی موجود در اشعه لیزر هم در این موضوع دخیل است.

استفاده مکرر از لیزر هیچ ضرر و زیانی برای بدن ندارد، البته پزشک هم باید به مدت زمان استفاده از اشعه توجه داشته باشد.

آیا لیزر موهای زائد بیکینی باعث نازایی میشود؟

هنوز هیچ مدرکی دال بر اینکه لیزر موهای زائد بدن می‌تواند موجب نازایی شود وجود ندارد. اما بهتر است برای زنان باردار، مادران شیرده و…. از لیزر استفاده نشود و در صورت مشورت با پزشک از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن استفاده کنند.
هیچ پزشکی لیزر موهای زائد بدن در دوران بارداری را توصیه نمی‌کند. هورمون‌های بدن در این دوران تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد و می‌تواند سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون را تغییر دهد.

شدت عوارض لیزر موهای زائد به چه عواملی بستگی دارد؟

عوارض لیزر موهای زائد بدن  و شدت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی چون ضخامت موها، نوع پوست، تخصص پزشک، نوع دستگاه و…. همه از عواملی هستند که می‌توانند روی شدت عوارض لیزر تاثیرگذار باشد.
معمولا پوست‌های تیره رنگ به دلیل داشتن ملانین بالا، بیشتر در معرض این عوارض قرار می‌گیرند.

روش جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

برای جلوگیری و کاهش عوارض لیزر موهای زائد بدن، بهتر است به مراقبت‌های بعد از لیزر توجه کنید. این نکات مراقبتی می‌تواند عوارض ناشی از لیزر موهای زائد بدن را کاهش دهد. ازجمله روش‌های کاهش عوارض لیزر موهای زائد بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
  • به هیچ عنوان از سولاریوم برای برنزه کردن پوست استفاده نکنید.
  • برای کاهش عوارض و التهابات بهتر است از لوسیون یا ژل بعد از هر جلسه لیزر استفاده کنید.
  • بهتر است تا چند ساعت بعد از لیزر موهای زائد صورت از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
  • نوشیدن آب فراوان می‌تواند به از بین بردن عوارض ناشی از آن کمک بسیاری کند.

 

مطالب خواندنی و جذاب را در آنی مگ بخوانید

آگهی های مرتبط با این مطلب

ارائه مدرک بین المللی
1

ارائه مدرک بین المللی

قیمت : تماس بگیرید
3 روز قبل / تهران

ارائه مدرک بین المللی آموزشگاه دار هستم تمامی مدارک بین المللی فنی حرفه را در کوتاهترین زمان ممکن میدهم با قیمت خیلی مناسب ناخن ۵۰۰ […]

  • تماس : ۰۹۳۳۶۶۱۸۳۷۰
میوه خشک یک کیلوئی مخلوط (بدون اسانس )
1

میوه خشک یک کیلوئی مخلوط (بدون اسانس )

قیمت : تماس بگیرید
10 ماه قبل / تهران

میوه خشک مخلوط فله (بدون اسانس ) میوه خشک مخلوط شامل: آناناس،انبه،نارگیل،موز،خرمالو،گلابی،سیب،توت فرنگی،کیوی،آلوقطرهای،پرتقال،هلو میوه خشک یکی از خوشمزه‌ترین و سالم‌ترین تنقلاتی است که شما می‌توانید […]

  • تماس : 09199680250
ناخن کار و مژه کار

ناخن کار و مژه کار

قیمت : تماس بگیرید
2 سال قبل / تهران ، تهران

ناخن کار و مژه کار برای سالن زیبایی در نیاوران حداقل ۱سال سابقه کاری ۰۹۱۲۴۱۹۳۵۴۸ ارسال نمونه کار در واتساپ از این آگهی ها هم […]

  • تماس : 09124193548
ریمو تاتو
1

ریمو تاتو

قیمت : تماس بگیرید
2 سال قبل / البرز

ریمو تاتوهای قدیمی بدرنگ ناقرینه قرمز با به روز ترین متد روز دریک جلسه از این آگهی ها هم دیدن کنید: میرو بلدینگ هاشور ابرو […]

  • تماس : 09028249452
اجاره میز ناخن
1

اجاره میز ناخن

قیمت : 500 تومان
3 سال قبل / تهران

دو عدد میز ناخن اجاره داده میشود در منطقه ۱۵ از این آگهی ها هم دیدن کنید: اجاره روزانه ویلا اپارتمان2خوابه سویت سوییت فول واگذاری […]

  • تماس : 09363234353