خرید خودرو دست دوم و نکات مهم

خرید خودرو دست دوم و نکات مهم

خرید خودرو دست دوم و نکات مهم

خرید وفروش خودرو فصل خاصی ندارد اما معمولا بهترین زمان برای خرید خودرو دست دوم و کارکرده بعد از تعطیلات عید نوروز است. البته عواملی مانند افزایش و یا کاهش قیمت خودرو هم تاثیر گذار است

نکات مهمی که در خرید خودرو دست دوم باید به آن توجه کنید عبارتند از:

در خرید خودرو دست دوم نسبت به رنگ خودرو حساس باشید!

بدنه رنگ شده را نمی‌توان به‌هیچ‌وجه تعمیر کرد، اما بخش فنی خودرو این قابلیت را دارد، پس بدنه خودرو را به‌دقت مورد بازدید قرار دهید. خودرو را حتماً در روز و زیر نور آفتاب بررسی کنید. ناهمواری‌های روی بدنه، تفاوت رنگ قسمت‌های مختلف، یکسان‌نبودن اندازه درز‌های بین درها، کاپوت و صندوق عقب، راحت بسته نشدن در‌ها یا باز شدن بیش از حد آن‌ها از نکاتی است که باید به آن‌ها توجه کنید.

سلامتی موتور، از همه‌چیز مهم‌تر

بهتر است چند دقیقه پشت فرمان خودرو قرار گرفته و با آن رانندگی کنید تا عملکرد سیستم ترمز، سیستم تعلیق، فرمان‌پذیری و گیربکس آن را محک بزنید. بهتر است این کار را در مکانی خلوت انجام داده تا با دقت زیاد به صدا‌های مختلف گوش کنید و علت هریک را جویا شوید. سر و صدای ایجاد شده در قسمت زیرین خودرو به‌خصوص هنگام عبور از ناهمواری‌ها، وجود اشکال در سیستم جلوبندی یا فنربندی خودرو را به شما گوشزد می‌کند. گاهی اوقات صدا‌های مختلفی از ناحیه در‌ها شنیده می‌شود که ممکن است به خاطر تنظیم نبودن آن‌ها یا ایراد داشتن قفل آن‌ها باشد. اگر در داخل خروجی اگزوز چرب باشد یا دود آبی رنگ از آن خارج شود، موتور خودرو روغن‌سوزی دارد و اگر از آن دود سیاه رنگ خارج شود، بیانگر آن است که احتراق بنزین به درستی صورت نمی‌گیرد. حالا وقت آن است تا کاپوت ماشین را بالا بزنید. با دقت به موتور نگاه کنید. جای خال و رد جوشکاری، تمیزی بیش از حد بعضی از بخش‌های موتور نشان‌های مشکوکی است.

در خرید خودرو دست دوم آسیب بدنه و شاسی را جدی بگیرید

قبل از خرید خودرو دست دوم خودرو را از نظر فنی به دقت بررسی کنید

مواردی مانند دود کردن ماشین، جوش آوردن، واشر سرسیلندر سوخته، صفحه کلاچ خراب، جلوبندی معیوب، ایرادات سیستم ترمز، کشیده‌شدن خودرو به یک سمت حین رانندگی، سیستم برق معیوب، ایرادات موجود در نشانگرها و چراغ‌ها از بررسی‌هایی است

نسبت به کارکرد خودرو حساس باشید!

از راه‌های سریع تخمین زدن مقدار کارکرد هر خودرو، خوردگی دیسک چرخ‌ها، باز و بسته شدن پیچ‌های برخی از قطعات موتور خودرو، چرم صندلی، روکش فرمان، دسته دنده و … است. روش‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مثل مراجعه به نمایندگی و استخراج سابقه سرویس‌های دوره‌ای خودرو یا تمیزی پشت شیشه صفحه کیلومتر شمار که نباید در آن اثر انگشت یا دست‌خوردگی باشد.
به عددی که کیلومترشمار خودرو نشان می‌دهد، فوری اعتماد نکنید! دستکاری کردن آن چندان کار پیچیده‌ای نیست

به خودروی تمیز با قیمت پایین‌تر از بازار شک کنید

لاستیک‌ها را بررسی کنید

حتما تست رانندگی انجام دهید

خودتان پشت فرمان بنشینید و حرکت کنید. اتومبیل نباید لرزش داشته باشد و هنگام عبور از دست‌انداز‌ها یا چاله‌ها با مشکل مواجه شود. لرزش و بالا و پایین شدن خودرو نشان می‌دهد جلوبندی کار، چندان مناسب نیست و نیاز به تعمیر دارد. اگر برایتان مقدور است در یک بزرگراه اتومبیل را با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت آزمایش کنید. در این سرعت به آرامی و احتیاط دست‌هایتان را از روی فرمان بردارید. فرمان سالم در این حالت هیچ حرکتی ندارد و ماشین به سمت چپ یا راست منحرف نمی‌شود.
همه آپشن‌ها را بررسی کنید

محو تبلیغات یا شلوغ‌کاری فروشنده نشوید

تا حد امکان از واسطه‌ها خرید نکنید

به خوش‌معامله ‌بودن خودرو خیلی توجه کنید

در نهایت قیمت را بر اساس ارزش واقعی خودرو تعیین کنید 

کارشناسی خودرو دست دوم:

کم نیستند خودروهایی که ظاهر مناسبی دارند اما ایرادات فنی و بدنه ای بسیاری دارند که تنها توسط یک کارشناس خودرو قابل تشخیص هستند و یک فرد عادی بدون تجهیزات تست خودرو هرگز نمی تواند به این مشکلات پی ببرد.تعداد گردش کم سند خودروی دست دوم انتخابی:

خودرو دست چندم است؟

این سوالی است که معمولا خریداران خودرو دست دوم از فروشنده می پرسند. آیا میدانید چرا این موضوع اهمیت دارد؟ اصول و قواعد رانندگی که در آموزشگاهها تعلیم داده می شود در همه جا یکسان بوده و برای هر خودرو یک دفترچه استاندارد جهت نگهداری از آن به خریدار تحویل می گردد اما متاسفانه هر فردی به شیوه خود رانندگی کرده و با توجه به سلیقه خود از خودرو نگهداری می کند و از آنجا که بحث تعمیرات و نگهداری خودرو در ایران خیلی جدی گرفته نمی شود این موضوع چالش برانگیز می شود.

دسترسی به خدمات پس از فروش:

یکی از نکات بسیار مهمی که خیلی از افراد به آن توجه نمی کنند دسترسی به خدمات پس از فروش خودرویی است که قصد خرید آن را دارند. برای مثال اگر در شهر یا منطقه زندگی شما دسترسی به نمایندگی تویوتا سخت باشد، برای انجام تعمیرات و یا سرویسهای دوره ای به مشکل برخورد خواهید کرد لذا باید از خرید خودروهای برند تویوتا صرف نظر کنید.

لوکس پرکار کرد یا معمولی کم کارکرد

همانطور که بیان شد بسیاری از افراد تمایل دارند که حتما لوکس ترین خودروی ممکن را خریداری نمایند. برای مثال فردی با بودجه حدود ۷۰ میلیون تومان می تواند خودروی رنو مگان که حدود ۵ سال از عمر آن می گذرد را خریداری نماید اما تلاش فراوانی را صرف می کند تا حتما خودروی مزدا ۳ که بیش از ۸ سال عمر آن می گذرد را خریداری نماید.

شخصیت فروشنده:

به آخرین فاکتور مهم یعنی شخصیت فروشنده می رسیم. اصولا فردی که بخواهد خودروی خود را بفروشد آن را کارواش برده و تمیز و مرتب می کند پس اگر با خودروی کثیف و به اصطلاح شلخته روبرو شدید احتمال اینکه فروشنده از خودرو خوب نگهداری نکرده باشد و خودرو ایراد داشته باشد زیاد است. این به آن معنا نیست که خودروی به ظاهر تمیز مسلما بدون عیب است اما احتمال ایراد در خودروهای نامرتب بیشتر است.
مدارک خودرو را به دقت بررسی کنید
قبل از معامله خودرو، حتما از کامل بودن مدارک شناسایی فروشنده اطمینان حاصل کنید. این مدارک باید شامل موارد زیر باشد:

کارت خودرو
اصل سند خودرو
برگ معاینه فنی معتبر
پرداخت کامل عوارض شهرداری
بیمه خودرو

تا حد امکان از خرید خودرو به صورت وکالتی خودداری کنید

خریدارانی که بدون مراجعه به مراکز تعویض پلاک اقدام به خرید خودرو با تنظیم مبایعه‌نامه یا وکالتنامه می‌کنند با مشکلات متعددی روبرو خواهند بود.  به عنوان مثال اگر خودرو مشکل منکراتی داشته باشد در زمان تعویض پلاک، خودرو به مدت دو هفته در پارکینگ مرکز تعویض پلاک توقیف می‌شود.

مراقبت باشید فروشنده ممنوع المعامله نباشد


اگر فروشنده به شما پیشنهاد کند که برای تعویض پلاک به جای مراجعه به مراکز تعویض پلاک به شما وکالت‌نامه بدهد، تا حد امکان این پیشنهاد را قبول نکنید. چرا که اگر فروشنده ممنوع‌المعامله باشد داشتن وکالت‌نامه از وی فایده ای نخواهد داشت.

قبل از سند زدن قرارداد (مبایعه‌ نامه) تنظیم کنید

اولین گام در انجام یک معامله نوشتن قرارداد بین خریدار و فروشنده است که هر طرف قرارداد را موظف می‌سازد تا نسبت به موارد توافق شده تعهد داشته باشند. از نوشتن هرگونه قول‌نامه دستی خودداری کنید، اگر اولین تجربه خرید خودروی شماست که اصلا زیر بار این حرف نروید! دقت کنید که به تمامی موارد زیر در مبایعه نامه اشاره شود:

تمام جزئیات خودرو مانند مدل، رنگ، وسایل موجود خودرو، تک سوخت یا دوگانه سوز بودن آن و…قیمت توافقی و نحوه پرداخت هزینه از سوی خریدار

زمان تحویل خودرو از طرف فروشنده به همراه بیمه و کارت سوخت

زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو

نحوه پرداخت عوارض سالانه شهرداری و مالیات، جرایم و دریافت تائیدیه عدم خلافی خودرو

توافقات برای زمان حضور در دفترخانه

 

همچنین توجه به نکات زیر الزامی است:

 

پیش از خرید خودرو نسبت به بررسی اصالت و صحت خودرو توجه کنید و آگاه باشید که جمله «مورد معامله عیناً به رؤیت خریدار رسید» در مبایعه نامه به معنی پذیرفتن مورد معامله با شرایط پیدا و پنهان آن است.

۲. تا زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک، تأیید اصالت خودرو و احراز ممنوع المعامله نبودن فروشنده، همچنین پرداخت جرایم معوقه و دیون دولتی از سوی فروشنده از تسویه حساب و پرداخت کامل پول معامله خودداری کنید. برای این منظور بهتر است مبلغی (بسته به نوع خودروی مورد معامله) از کل مبلغ معامله تا اتمام مراحل معامله و تنظیم سند نزد خریدار باقی بماند تا بتواند ریسک‌هایی از قبیل به پایان نرسیدن قرارداد از سوی فروشنده را پوشش دهد.

۳. در صورت معاوضه دو خودرو، حتما دو قولنامه یا مبایعه‌نامه جدا برای این‌کار تنظیم کنید تا در صورت انجام نشدن تعهدات یک طرف، طرف دیگر مشکلی نداشته باشد.

۴. سعی کنید در مبایعه نامه خط خوردگی نباشد. در صورتی که خط خوردگی ایجاد شد با توضیح در پایان مبایعه نامه زیر توضیح مربوطه را نیز همه افراد امضا کننده امضا و تایید کنند که خط خوردگی قبل از امضا بوده است.

مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو

بهترین روش برای انتقال مالکیت این است که طرفین قرارداد پیش از حضور در دفتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک حضور یافته و با ارائه مستندات اقدام به فک پلاک قبلی خودر و نصب پلاک جدید برای خریدار نمایند.

آیا دریافت کارت سبز خودرو به معنی مالکیت خودرو است؟

بر اساس ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، رانندگان می‌بایست به‌هنگام نقل و انتقال خودرو، پس از انجام تعویض پلاک برای دریافت سند رسمی خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کردند. این قانون که در دی ماه 1389 به‌تصویب رسید، منجر به ایجاد اختلافاتی میان نیروی انتظامی و کانون سردفتران شده بود.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌

پس از تعویض پلاک خودرو طرفین معامله می‌توانند با حضور در دفاتر اسناد رسمی نسبت به تنظیم سند قطعی خودرو اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز جهت تنظیم سند عبارتند از:

  • برگ سبز جدید یا همان شناسنامه خودرو صادره در مرکز تعویض پلاک خودرو
  • تائیدیه نقل و انتقال خودرو که در مراکز تعویض پلاک صادر می‌شود
  • برگه شرکت سازنده خودرو به نام فروشنده که به آن فاکتور کارخانه یا بنچاق هم گفته می‌شود
  • اصل مدارک شناسایی خریدار و فروشنده خودرو
  • بیمه نامه شخص ثالث و کارت هوشمند سوخت
  • برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری
  • گواهی عدم خلافی که تاریخ یک روز قبل از معامله را داشته باشد
  • معاینه فنی به تاریخ یک روز قبل از معامله هنگام تنظیم قرارداد
 • نکات حقوقی: توجه کنید که دفاتر اسناد رسمی تکلیفی در زمینه استعلام مالیات مشاغل و عدم خلافی خودرو ندارند. بنابراین فروشنده باید پیش از مراجعه به دفتر اسناد نسبت به دریافت این موارد و ارائه آنها به خریدار اقدام نماید.

هزینه‌های تنظیم سند خودرو

 

هزینه‌های تنظیم سند خودرو با توجه به نوع خودرو متغیر است اما بر اساس یک جدول مالیاتی در سراسر کشور یکسان است. هزینه های انتقال سند خودرو شامل دو بخش است:

هزینه حق الثبت و مالیات نقل و انتقال که مخصوص دولت می‌باشد و باید توسط فروشنده پرداخت شود.

هزینه حق‌التحریر که مخصوص دفترخانه می‌باشد و معمولا بر عهده هر دو طرف می‌باشد، مگر اینکه خریدار و فروشنده به شکل دیگری توافق نمایند.

 

موارد زير به شما در خرید خودرو دست دوم کمک میکند :

1 – به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است اگر قسمتهایی از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.
2 – به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.
3 – درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.
4 – پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.
5 – برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق …..و آب پاشها .
6 – به کیلومتر شمار نگاه کنید ، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید .
7 – موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از:روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.
8 – مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد .
9 – موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد)دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند .
10 – میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خیابانهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.
11 – در پوش کارتر را بر دارید به گونه ای که از رو غن پر شود وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را 5 دقیقه روشن گذاشتیداگر دود ساه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود .
12- باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود .
سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.
13 – ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.
14 – به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخهای جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیل است.
15 – در سرعت زیاد(50کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.

آگهی های مرتبط با این مطلب

دنا پلاس‏ اتوماتیک توربو | 1399
1

دنا پلاس‏ اتوماتیک توربو | 1399

قیمت : 188,825,000 تومان
1 روز قبل / تهران ، تهران

دنا پلاس‏ اتوماتیک توربو | 1399 اتومبیل ساره خودرو تهران، سعادت آباد، خیابان 20 متری آسمان، خیابان آسمان پنجم شرقی، پلاک 35 تلفن : 02174436000 […]

 • تماس : 02174436000
پاور ویندوز سوزوکی گراند ویتارا
1

پاور ویندوز سوزوکی گراند ویتارا

قیمت : تماس بگیرید
1 روز قبل / تهران

پاور ویندوز سوزوکی گراند ویتارا نصب انواع پاور ویندوز سوزوکی گراند ویتارا آدرس: تهران ستارخان رو بروی برق آلستوم خیابان صحرایی میدان صحرایی پاساژ پارسیان […]

 • تماس : ۰۲۱۴۴۲۸۱۳۲۶
خدمات اجاره و کرایه جرثقیل
5

خدمات اجاره و کرایه جرثقیل

قیمت : تماس بگیرید
1 روز قبل / تهران ، تهران

خدمات اجاره و کرایه جرثقیل اجاره انواع جرثقیل با قیمتی رقابتی اجاره بالابر،بالابر به ماشینی گفته می‌ شودکه برای حمل بار و نفر، یا کاردر […]

 • تماس : ۰۹۱۲۶۳۵۶۸۰۰
اجرای پوشش نانو سرامیک خودرو
1

اجرای پوشش نانو سرامیک خودرو

قیمت : تماس بگیرید
1 روز قبل / تهران

اجرای پوشش نانو سرامیک خودرو اجرای پوشش نانو سرامیک با ضمانت اجزای بدنه خودرو و ریکاوری رنگ احیای آفتاب سوختگی رفع ماتی چراغ صفر شوی […]

 • تماس : 09905627173