تمدن های زیرزمینی وشهر دستکندها نقاط دیدنی های خمین

تمدن های زیرزمینی وشهر دستکندها نقاط دیدنی های خمین

خمین یکی از شهرهای جنوبی استان مرکزی است که در دشتی نسبتا هموار واقع شده و کوه‌های اطراف، آن را در برگرفته‌اند. برخی خمین را عربی شده «همایون» می‌دانند که برطبق اسطوره های ایرانی به دست «همای» دختر «بهمن» ساخته شده است. برخی دیگر نام این شهر را بر گرفته از واژه «خمیهن» که واژه‌ای زرتشتی است و از ترکیب دو کلمه «خوی» و «میهن» تشکیل شده است، قلمداد می‌کنند.

در این دیار تاریخی، میراث کهن و گنجینه‌های ارزشمند(تمدن های زیرزمینی) زیادی از جمله قلعه‌های باستانی فراوان، شهرهای زیرزمینی و دستکندهای بی‌شمار و امام‌زاده و کبوترخانه‌های بسیار از ادوار مختلف به یادگار مانده که هویت بومی و فرهنگی این سرزمین را نشان می‌دهد. در این مطلب مهم‌ترین جاهای دیدنی خمین، این شهر زیبا و باستانی را به شما معرفی می‌کنیم.

در خمین، میراث کهن و گنجینه‌های تاریخی و ارزشمند زیادی از ادوار مختلف به یادگار مانده است که هویت بومی و فرهنگی این سرزمین را نشان می‌دهد.

دستکندها و تمدن های زیرزمینی و تاریخی

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی این شهر، نمونه کم‌نظیر و بی‌همتایی از نبوغ مردمان این دیار در حوزه دفاعی و پدافند غیرعامل هستند که قدمت آنها به دوران سلجوقیان و ایلخانان باز می‌گردد. این شهرهای زیرزمینی با معماری کهن و ماهرانه و دالان‌های تو در توی اسرارآمیز و حیرت آور از جاذبه‌های دیدنی شهر خمین هستند. نمونه جذاب این دستکندها و تمدن های زیرزمینی، «گوردخمه» روستای سرکوبه است که به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی

دستکندها و شهرهای زیرزمینی و تاریخی