بیماری با زدن مسواک

بیماری با زدن مسواک

بیماری با زدن مسواک

مسواک زدن و حفظ بهداشت دهان و دندان

برای حفظ بهداشت دهان و دندان، از دوران بچگی دائماً به شما مسواک زدن منظم توصیه شده است. اما تصورش را هم نمی‌کنید که چه چیزهایی به مسواکی که هر روز صبح می‌زنید، چسبیده است. بر اساس گفته‌های متخصصان دندانپزشکی، هر بار که مسواک را وارد دهان خود می‌کنید، مسواک به میکروارگانیسم‌های دهان شما آلوده می‌شود. ویروس‌ها و باکتری‌های دهان فرد آلوده می‌توانند برای چندین هفته روی سطح مسواک زنده بمانند و موجب بیماری شوند. به این ترتیب بهداشت دهان و دندان به خطر می‌افتد.

آیا مسواک شما را بیمار می‌کند؟

جالب است بدانید که حتی میکروارگانیسم‌های عادی و سالم نیز می‌توانند عفونت ایجاد کنند، به ویژه اگر به دلیل زخم دهانی و یا زخمی روی لثه، وارد بافت لثه شوند. به همین دلیل است که حفظ بهداشت مسواک رابطه مستقیمی با سلامت و بهداشت دهان و دندان دارد. سلامت دندان‌های ما در گروی حفظ بهداشت مسواک و دهان و دندان است. برای حفظ بهداشت مسواک لازم نیست که مسواک در جعبه‌های استریل به فروش برسد، زیرا به محض اینکه از جعبه خارج شود، آلوده می‌گردد. به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از ابتلا به بیماری، باید از ورود میکروارگانیسم‌های بیماری‌زای روی مسواک به داخل دهان خود جلوگیری کنید. در ادامه مطلب نکاتی راجع به حفظ بهداشت دهان و دندان و مسواک می‌خوانید.

مسواک را تمیز نگه دارید

مطمئناً توجه زیادی به تمیز کردن مسواک خود نمی‌کنید زیرا به نظرتان خیس کردن آن برای مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌هایتان کافی است. اما تمیز کردن مسواک کاری آسان است که برای حفظ بهداشت دهان و دندان ضروری است.

 

کاردرمنزل برای همه افراد مناسب است؟ چالش های دورکاری وکار درخانه

 

مسواک را بشویید

برای از بین بردن هرگونه آشغال داخل موهای مسواک، آن را کاملاً با آب بشویید. اگر شما به بیماری سیستمیک و یا اختلال سیستم ایمنی مبتلا هستید، مسواک را با یک محلول دهان‌شویه ضد باکتری و با ماشین ظرف‌شویی بشویید. برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های روی مسواک انواعی مختلفی از ضدعفونی‌کننده‌های مسواک در بازار به فروش می‌رسد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها میکروارگانیسم‌ها را از بین ببرید. حتی برخی از افراد برای حفظ بهداشت دهان و دندان خود از نور ماوراءبنفش برای کشتن میکروارگانیسم‌های مسواک استفاده می‌کنند.

مسواک را در جای مناسب نگه دارید

بعد از مسواک زدن، مسواک را در جامسواکی و یا کمد حمام که مرطوب است نگه ندارید. نگه داشتن مسواک در جای مرطوب را فراموش کنید تا بهداشت دهان و دندان شما به خطر نیفتد.
مسواک را در قفسه و یا فنجانی خارج حمام بگذارید تا خشک شود. پوششی روی مسواک بگذارید که هوا در آن گردش کند (زیرا کمبود هوا موجب رشد باکتری در مسواک می‌شود) و از کپک زدن جلوگیری شود، اما کاملاً مهر و موم باشد.

طول عمر مسواک چه قدر است؟

هر 4-3 ماه یک بار باید مسواک خود را تعویض کنید. اگر موهای مسواک کج و آسیب دیده شود باید مسواک را دور بیندازید زیرا لثه و دندان را تمیز نمی‌کند و بهداشت دهان و دندان شما را به خطر می‌اندازد. حتی اگر از مسواک الکتریکی استفاده می‌کنید باید حواستان به موهای مسواک باشد و اگر نشانه‌ای از کهنگی در مسواک دیدید، آن را تعویض کنید.

به اشتراک گذاشتن مسواک

آیا مسواک شما با اعضای خانواده‌تان مشترک است؟ برای حفظ بهداشت دهان و دندان، این کار را نکنید. به اشتراک گذاشتن مسواک می‌تواند بزاق و باکتری‌های دهان را از فردی به فرد دیگر منتقل کند و موجب پوسیدگی دندان و بیماری‌های عفونی شود.

مسواک زدن برای از بین بردن باکتری ها

دهان ما دارای باکتری است، این یک حقیقت نا امید کننده است. دهان انسان حدود 700 نوع باکتری مختلف دارد. شما هیچ‌وقت نمی‌توانید تشخیص دهید چه نوع از باکتری‌ها در دهان شما وجود دارد، اما به طور قطع تعدادی از بین دندان‌ها و لثه شما در حال رشد هستند. بیشتر باکتری‌ها بدون ضرر هستند، اما تعدادی از آن‌ها می‌توانند منجر به بروز بیماری شوند.

وسایل شخصی که هرگز نبایدقرض بدهید (راهنمای کامل)

دو نوع از باکتری‌های دهان که می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند استرپتوکوکوس موتانس و پوفیروموناس ژنژیوالیس نام دارند. استرپتوکوک موتانس از شکرها و نشاسته موجود در دهان تغذیه می‌کند و اسیدی را تولید می‌کند که مینای دندان را در معرض پوسیدگی قرار می‌دهد. پوفیروموناس ژنژیوالیس کمیاب‌تر اما خطرناک‌تر است و با پریودنتیت (بیماری لثه که منجر به از درد در لثه و افتادن دندان‌ها می‌شود) ارتباط مستقیم دارد.

5 بیماری که مسواک نزدن عامل آن‌هاست

تا اینجا بررسی کردیم که مسواک آلوده یا اشتراکی می‌تواند چه خطراتی برای سلامتی به همراه داشته باشد. اگر تصمیم گرفتید که دیگر مسواک نزنید، بهتر است ادامه این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید که تصمیم صحیحی نگرفته‌اید. مسواک نزدن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های خطرناکی شود.

آیا مسواک شما را بیمار می‌کند؟

حتماً شنیده‌اید که دندان‌پزشکان همواره میگویند که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان منجر به پوسیدگی دندان، افتادن دندان‌ها، بیماری‌های لثه و بوی بد دهان می‌شوند. برای بسیاری از افراد ساعت‌ها وقت گذراندن زیر دست دندان‌پزشکان و مته کافی است که تصمیم بگیرند همیشه مسواک بزنند و نخ دندان بکشند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دلایل بیشتری برای مسواک زدن نیاز دارید، اینجا 5 بیماری را معرفی می‌کنیم که از مضرات مسواک نزدن هستند:

بیماری های قلبی و عروقی از مضرات مسواک نزدن

افرادی که به مشکلات لثه دچار هستند، دو برابر بیشتر ممکن است به بیماری‌های قلبی و عروقی دچار شوند. پزشکان معتقدند که این مشکل به دلیل باکتری موجود در دهان است که وارد خون می‌شود و به پلاک‌های موجود در عروق می‌چسبد؛ در نتیجه آن لخته‌هایی تشکیل می‌شود که منجر به حملات قلبی می‌شود.

زوال عقل از مشکلات مسواک نزدن

محققان کشف کردند که کسانی که مسواک نمی‌زنند 65 درصد بیشتر ممکن است به کم‌خونی مبتلا شوند. باکتری موجود در دهان که در نتیجه مسواک نزدن به وجود میاید، می‌تواند منجر به بیماری دمنتیا یا زوان عقل شود. باکتری‌های موجود در دهان از طریق بافت عصبی موجود در صورت می‌توانند به مغز منتقل شود که بیماری زوال عقل را به همراه دارد.

دیابت از خطرات مسواک نزدن

افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات لثه قرار دارند. سلامت ضعیف دندان‌ها ممکن است ریسک به وجود آمدن مقاومت به انسولین و  دیابت را افزایش دهد.

ذات‌الریه از مضرات مسواک نزدن

اگر شما مسواک نزنید و مقادیر زیادی باکتری در حال رشد در دهان خود داشته باشید، ممکن است که این باکتری‌ها از طریق تنفس وارد ریه‌های شما شده و مشکلاتی مثل سینه پهلو یا ذات‌الریه را به وجود بیاورند. تحقیقات نشان داده است که مراقبت بیشتر از دندان‌ها در بیماران بستری در بیمارستان احتمال ابتلا به ذات‌الریه را تا 40 درصد کاهش داده است.

مشکلات بارداری از عوارض مسواک نزدن

مادرهایی که باردار هستند و مسواک نمی‌زنند، بیشتر ممکن است جنین آن‌ها بیماری یا وزن کمی داشته باشد. التهاب و باکتری‌های موجود درد دهان در جفت مادر تجمع پیدا می‌کنند.

البته تمامی مواردی که در بالا ذکر شد از عوارض مسواک نزدن است، اما مسواک به تنهایی برای رعایت بهداشت دهان و دندان کافی نیست، استفاده از نخ دندان نیز ضروری است. آمار نشان داده است که قسمت عمده مردم طرز صحیح مسواک زدن و طرز صحیح نخ دندان کشیدن را نمی‌دانند که این خود مسئله‌ای قابل تأمل است. برای آشنایی با روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روی ادامه مطالب کلیک کنید.

آگهی های مرتبط با این مطلب

آموزش صفر تا صد کاشت ناخن
1

آموزش صفر تا صد کاشت ناخن

قیمت : تماس بگیرید
4 روز قبل / تهران

آموزش صفر تا صد کاشت ناخن تخفیف ویژه⭕‼️ آموزش صفر تا صد کاشت ناخن انواع کاشتهای صدفی، گریم و ژلیش و ترمیم و … انواع […]

  • تماس : 09332832662
آرایشگاه لیدا
10

آرایشگاه لیدا

قیمت : تماس بگیرید
4 روز قبل / تهران ، شهرآرا

آرایشگاه لیدا رنگ و لایت کوپ میکاپ ناخن پوست فشیال و مزو ندلینگ به قیمت مناسب در محدوده شهرآرا با شماره ۰۹۱۲۷۹۷۹۱۱۲تماس بگیرید از این […]

  • تماس : ۰۹۱۲۷۹۷۹۱۱۲
آموزش صفر تا صد کاشت ناخن
1

آموزش صفر تا صد کاشت ناخن

قیمت : تماس بگیرید
4 روز قبل / یزد ، شهدای محراب

آموزش صفر تا صد کاشت ناخن همراه بامدرک بین المللی با کد ریجستری معتبر فقط وفقط 700هزار تومان آموزش با وسایل سالکن ومواد رایگان،، ابزار […]

  • تماس : 09137241453
فرصت استثنایی برای آرایشگرهای عزیز
1

فرصت استثنایی برای آرایشگرهای عزیز

قیمت : تماس بگیرید
4 روز قبل / تهران ، تهران

فرصت استثنایی برای آرایشگرهای عزیز اجاره میزناخن با شرایط مناسب با مشتری محیط حرفه ای +همکاران حرفه ای میدان هفت حوض خ جانبازان غربی 09127630815 […]

  • تماس : 09127630815
روغن خارمریم
7

روغن خارمریم

قیمت : 740,000 تومان
4 روز قبل / تهران

روغن خارمریم درمان تضمینی سیروز کبدی و سرطان کبد درمان لک های پوستی از این آگهی ها هم دیدن کنید: روغن خوراکی بادام شیرین روِغن […]

  • تماس : 09100517132