اختلال خواب و ارتباط آن با تنگی نفس ناشی از کرونا

اختلال خواب و ارتباط آن با تنگی نفس ناشی از کرونا

اختلال خواب و ارتباط آن با تنگی نفس ناشی از کرونا

اختلالات خواب گروهی از بیماری ‌ها هستند که توانایی فرد برای خوابیدن به طور منظم را تحت تاثیر قرار می‌ دهند. شیوع این اختلالات، چه به سبب بیماری زمینه ‌ای و چه به سبب اضطراب بیش از حد، در دنیا در حال افزایش است. در واقع، بیش از 75 درصد انسان هایی که بین 20 تا 59 سال داشتند اختلالات خواب به طور نسبتا منظم را گزارش می ‌کنند.

بیشتر افراد، گهگاه مشکلات خواب را به سبب اضطراب، برنامه‌ های سخت روزانه و دیگر تاثیرات بیرونی تجربه می‌ کنند. با این وجود، زمانی که این مشکلات شروع به رخ دادن به طور منظم کنند و با زندگی روزمره تداخل کنند، ممکن است وجود یک اختلال خواب را نشان دهند.

بسته به نوع اختلال خواب، افراد ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته و در طول روز احساس خستگی شدید کنند. کمبود خواب می ‌تواند اثر منفی بر انرژی، خلق، تمرکز و سلامت عمومی داشته باشد.

یک مطالعه بزرگ در انگلیس نشان داد که اختلال در الگوهای خواب در بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان‌ها احتمالا باعث تنگی نفس می‌شود.

اختلال خواب افزایش اضطراب

متخصصان در این مطالعه همچنین دریافتند شرکت‌کنندگانی که اختلال خواب داشتند، بیشتر در معرض اضطراب و ضعف عضلانی (علائم رایج پس از ابتلا به کووید۱۹) بودند.
تجزیه و تحلیل آماری مشخص کرد که اختلال خواب احتمالا به طور مستقیم باعث تنگی نفس می شود اما دو عارضه کاهش عملکرد ماهیچه ها و افزایش اضطراب که هر دو از علل شناخته شده تنگی نفس هستند، می توانند تا حدی در رابطه بین اختلال خواب و تنگی نفس نقش داشته باشند.
نویسندگان این مطالعه حدس می زنند که هدف قرار دادنِ اختلال خواب با کاهش اضطراب و بهبود قدرت عضلانی در این بیماران می تواند تنگی نفس را کاهش دهد با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.
این مطالعه از داده‌های گسترده بیمارستان‌هایی استفاده کرد که در مطالعه PHOSP-COVID بین مارس ۲۰۲۰ و اکتبر ۲۰۲۱ شرکت کردند.
یک مطالعه بزرگ در انگلیس نشان داد که اختلال در الگوهای خواب در بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان‌ها احتمالا باعث تنگی نفس می‌شود.
اختلالِ خواب و ارتباط آن با تنگی نفس ناشی از کرونا
به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعه بیماران در ۳۸ موسسه در سراسر انگلیس توسط دانشگاه “منچستر” و “لستر” انجام شد که در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ارائه و در مجله The Lancet Respiratory Medicine نیز منتشر شده است.
متخصصان در این مطالعه دریافتند که ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگانی که به دلیل کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، اختلال خواب داشتند که احتمالا برای حداقل ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت. این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین دو عارضه پس از ابتلا به کووید یعنی تنگی نفس و اختلالات خواب را برجسته کرده است.
به طور متوسط، شرکت‌کنندگانی که به دلیل ابتلا به کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، بیش از یک ساعت بیشتر می‌خوابیدند اما الگوی خواب آنها نسبت به شرکت‌کنندگان مشابهی که به هر دلیل دیگری در بیمارستان بستری شده بودند، کمتر منظم بود.

آگهی های مرتبط با این مطلب

آموزش ویولن
1

آموزش ویولن

قیمت : تماس بگیرید
4 روز قبل / تهران

آموزش ویولن ، از مبتدی تا پیشرفته با بسته های خودآموز دکتر سام کریمی + بسته اول شامل ۴۸ ويديو آموزشى در سطح مبتدى تا […]

  • تماس : 09358642043
یادگیری آسان ارگ
3

یادگیری آسان ارگ

قیمت : 7,000 تومان
1 سال قبل / تهران ، تهران

نوازندگی آسان ارگ و پیانو با نتهای فارسی دو ر می فا دقیق و کامل و قابل دانلود محصولات آسان نت یادگیری بیش از 650 […]

  • تماس : 09352401320
فروش ویولن دستساز آلمانی
5

فروش ویولن دستساز آلمانی

قیمت : 15,000,000 تومان
2 سال قبل / البرز

ویولن دستساز رودریش پزولد pa400 4/4 تمیز در حد نو دارای کیس .آرشه.بالشتک قابل بازدید در کرج از این آگهی ها هم دیدن کنید: آموزش […]

  • تماس : 09199613874
گیتار حرفه ای دست ساز برندEMi CAT
6

گیتار حرفه ای دست ساز برندEMi CAT

قیمت : 5,000,000 تومان
2 سال قبل / هرمزگان ، بندرعباس

با سلام فروش ويژه گيتارهاي EMi سري CAT داراي ضمانت مادام العمر ساخته شده از بهترين چوب ها و همچنين استفاده از بهترين لوازم جانبى… […]

  • تماس : 09194144706
اهنگسازی
1

اهنگسازی

قیمت : تماس بگیرید
2 سال قبل / اصفهان ، نجف‌آباد

اهنگسازی و تنظیم مکسیقی با قیمت مناسب از این آگهی ها هم دیدن کنید: علفتراشی وبریدن درخت پخش شال و روسری آوین عمده و تکی […]

  • تماس : 09388648063