اجاره آپارتمان و رهن خانه نکات ضروری که باید رعایت کنید(راهنمای کامل)

اجاره آپارتمان و رهن خانه نکات ضروری که باید رعایت کنید(راهنمای کامل)

اجاره آپارتمان و رهن خانه نکات ضروری که باید رعایت کنید(راهنمای کامل)

برای اجاره آپارتمان مناسب تهیه چک لیست اقدامات قبل از اجاره آپارتمان یا هر ملک مسکونی دیگری به شما کمک می کند که بتوانید در مدت زمان کمتر و با صرف انرژی کمتر ملک مورد نظر خود را اجاره یا رهن کنید.

در این مطلب قصد داریم نکات کلیدی را بین کنیم که می‌تواند میزان ریسک و ضرر را برای اجاره خانه در تهران و مخصوصا شهر های بزرگ مورد نظر شما کمتر کند تا خدای نکرده بعد از معامله احساس پشیمانی نکنید و احساس رضایت داشته باشید را به شما بگوییم.

پیشنهاد می‌کنیم ترجیحا از طریق سایت آنیسل و بدون واسطه منزل آینده خود را انتخاب کنید زیرا واسطه‌ها همواره سعی می‎‌‌کنند معایب احتمالی خانه را از دید شما پنهان کنند.

خانه‌های خالی در اولویت هستند

در رهن خانه اولویت را به خانه‌هایی اختصاص دهید که خالی هستند، این مسئله باعث می‌شود که دغدغه خالی شدن به موقع خانه مورد نظر را نداشته باشید، همچنین معایب و ایرادهای خانه در خانه‌ای که وسیله‌ای در آن چیده نشده است راحت‌تر مشخص می‌شود زیرا وقتی در خانه‌ای مستأجر سکونت دارد و خانه مبله است بسیاری از معایب ممکن است از چشم شما دور بماند.

ساکنان آپارتمان

در بازدید از هر خانه و آپارتمانی به نمای بیرونیِ ساختمان و نظافت، حیاط، باغچه و راه‌پله و وضعیت آسانسور و… توجه کنید. این موارد می تواند نشان دهنده توجه یا بی توجهی ساکنان به امور ساختمان باشد.برای اجاره خانه در تهران این موارد را بیشتر مد نظر قراردهید و حیاط یا داشتن باغچه کوچک در ورودی آپارتمان مزیت خوبی به نظر می رسد.

تعداد واحدهای ساختمان

ساختمان‌های کم واحد و پرواحد هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، ساختمان‌های پرواحد به دلیل وجود مدیریت ساختمان نیازی نیست که تمام مسائل مربوط به ساختمان را خودتان پیگیری کنید و بسیاری از کارها را می توان به مدیر ساختمان واگذار کنید، البته در نقطه مقابل ساختمان‌های کم واحد دارای سکوت و آرامش بیشتری هستند.

 

چهار پیام‌رسان داخلی به یکدیگر متصل شدند

 

 

خصوصیات و محل سکونت صاحب خانه

اگر قصد اجاره ملکی را دارید خانه‌هایی که مالک در آن ساکن نیستند را در اولویت قرار دهید. همچنین از همسایه‌ها درباره صاحب خانه آینده و اخلاق او پرس‌و‌جو کنید تا بعدها به مشکل بر نخورید.

آپارتمان نوساز یا خیلی قدیمی را اجاره نکنید

زیاد به دنبال املاک نوساز نباشید، چون علاوه هم گران‌تر است هم شاید مجبور باشید بخشی از امکانات را به آن اضافه کنید. طبق بررسی‌ها، خانه‌های ۳ تا ۱۰ سال می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. از طرف دیگر هرگز سراغ خانه‌های خیلی قدیمی نروید، چون هزینه نگهداری زیادی دارد.

نورگیر بودن ساختمان

به‌طور‌کلی نورگیر ساختمان‌هایی که در مقابل یا مجاورتشان ساختمان‌های بلند ساخته نشده‌اند مناسب‌تر از ساختمان‌هایی است که در محاصره ساختمان های بسیار بلند هستند.

پارکینگ آپارتمان

اگر اتومبیل دارید حتما سراغ خانه‌هایی بروید که در سندشان پارکینگ اختصاصی قید شده است و پیش از عقد قرارداد جای پارکینگ خود را در حضور مالک مشخص کنید و اطمینان حاصل کنید که واحد دیگری نسبت به پارکینگ واحد شما ادعا ندارد.

در انتخاب پارکینگ باید به نکاتی مانند شیب پارکینگ، جای پارکینگ، اندازه در پارکینگ، مسیر خودرو و کنترل از راه دور بودن در پارکینگ توجه کنید.

جنوبی یا شمالی بودن ساختمان

باید نسبت به سلیقه و علاقه شخصی این مورد را برای خود تعیین کنید. معمولا ساختمان‌های شمالی نمای بیرونی بهتر و زیبا‌تر و ساختمان‌های جنوبی نورگیری و امنیت بیشتری دارند.

 آپارتمان ها درمجاورت ساخت‌و‌ساز

شهرنشینی وتوسعه ساخت ساز وایجاد آپارتمان های جدید در مجاورت هم باعت شلوغی و سروصدای زیاد شده است .

هنگام بازدید از منزل دقت کنید خانه مورد نظرتان در مجاورت ساخت وساز، تعمیرات اساسی یا بازسازی ساختمان قرار نگرفته باشد، مخصوصاً اگر به دنبال آرامش هستید. وجود ساخت‌و‌ساز در نزدیکی خانه باعث ایجاد سر و صدای در ساعات مختلف شبانه روز، گرد و خاک و عبور و مرور ماشین‌های سنگین و نیز تردد کارگران و افراد متفرقه در یک محله می‌شود.

درهای ساختمان

اندازه در ورودی اصلی ساختمان و آپارتمان مورد نظر، اندازه در پارکینگ، در واحد و… اهمیت بسیار زیادی برای عبور و مرور به‌ویژه هنگام اسباب‌کشی دارند. در نتیجه حتماً سعی کنید خانه ای انتخاب کنید که درهایش هنگام اسباب کشی شما را به زحمت نیاندازد.

 

اجاره آپارتماناجاره آپارتمان خوب ونکات طلایی که باید بدانید

وقتی صحبت از اجاره آپارتمان خوب به میان می‌آید بدون تردید به توان مالی مستاجر فکر می‌کنیم و شرایط را متناسب با جیب او در ذهنمان ترسیم خواهیم کرد.

گرچه این شرایط اکنون در جامعه ما به‌دلیل گرانی بیش از حد اجاره بها در شهرهای بزرگ بویژه پایتخت درست نیست و قدرت انتخاب را از مستاجران گرفته است اما بازهم در این بازار مکاره می‌توان به درصدی از خواسته‌های خود فکر کنیم و گزینه‌های مناسب را در نظر بگیریم.

به هر حال اگر قصد اجاره آپارتمان یا رهن خانه و جابه جایی دارید و محدوده مورد نظر را با توجه به بودجه و البته فاصله محل کارتان تا آن را درنظر گرفته اید، فهرستی از موارد یاد شده برای هر ملک را که بازدید می کنید در نظر بگیرید و هنگام بازدید آپارتمان برای موارد یاد شده نمره ای بین یک تا چهار در نظر بگیرید و سرانجام با در نظر گرفتن امتیازات بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

 

دریافت خودروهای داخلی و شرایط نوبت دهی

 

 

به یاد داشته باشید که با برنامه ریزی دقیق و تعیین زمان مناسب برای جابه جایی بدون هیچ نگرانی و عجله می توانید به دنبال خواسته های خود متناسب با شرایط باشید و منزل  یا اجاره آپارتمان مناسب را پیدا کنید:

نکته 1:همیشه سعی کنید آپارتمانی را انتخاب کنید که هنگام بازدید شما، تخلیه شده باشد. با این روش می توانید علاوه بر اطمینان از تعیین زمان اسباب کشی خود به واسطه خالی بودن منزل بعدی، از تمام اشکالات خانه آگاه شوید؛ چون وقتی این منزل مستاجر دارد اسباب و اثاثیه،این امکان را از شما خواهد گرفت.

نکته 2:به ایمنی ساختمان خوب توجه کنید. تجهیزات آپارتمان در مواقع آتش سوزی، شرایط آسانسور، پله فرار و استحکام ساختمان (ضد زلزله بودن) را بررسی کنید.

نکته 3:قبل از عقد قرارداد، محله ای که ملک مورد نظر در آن واقع شده را بررسی کنید. شرایط مختلف مثل شلوغی و خدمات عمومی آن را مدنظر داشته باشید.

نکته 4:در اوقات مختلف روز سری به منزل مورد نظر بزنید تا علاوه بر ترافیک و شلوغی مسیر منزل انتخابی از شلوغی داخل منزل و وضع همسایه ها مطلع شوید.

نکته 5:از همسایه ها درباره صاحب خانه آینده و اخلاق وی پرس و جو کنید.

نکته 6:با توجه به گران شدن حامل های سوخت سعی کنید منزلی انتخاب کنید که دارای کنتورهای مجزای گاز، آب و برق باشد.

نکته 7:اگر سیستم حرارتی و برودتی منزل مورد نظر شما اختصاصی باشد، بهتر است، چون می توانید مدیریت آن را خودتان به عهده بگیرید.

نکته 8:اگر منزل مورد نظر شما آپارتمانی تک واحدی است، بیشتر علاقه مند آن شوید چون آسایش بیشتری خواهید داشت.

 

اختلالِ خواب و ارتباط آن با تنگی نفس ناشی از کرونا

 

نکته 9:خدمات عمومی و دسترسی ملک مورد نظرتان به محل کار یا مدرسه فرزندان از اولویت های اصلی شما باشد.

نکته 10:سعی کنید منزلی که نورگیر مناسبی دارد، انتخاب کنید تا هم روحیه خوبی داشته باشید و هم به اقتصاد خانواده کمک کنید.

نکته 11:واحدهایی که اتاقک آسانسورشان داخل واحد مسکونی طراحی شده را هرگز انتخاب نکنید؛ چون صدای بالا و پایین رفتن آسانسور بسیار ناراحت کننده و مخل آسایش است.

نکته 12:سعی کنید سالن منزل مورد نظر به طور کامل مربع باشد تا بتوانید به بهترین شکل لوازم منزل را در آن بچینید.

نکته 13: آشپزخانه منزل را خوب بررسی کنید. تعداد کابینت و نحوه قرار گرفتن گاز، یخچال و ماشین لباسشویی و ظرفشویی را خوب در ذهن خودتان ترسیم کنید و از جا شدن آنها اطمینان حاصل کنید.

نکته 14:به نورگیر بودن آشپزخانه خوب دقت کنید، چون این موضوع باعث پاکیزگی این محیط خواهد شد.

نکته 15:به نحوه قرار گرفتن سرویس بهداشتی منزل بسیار حساس باشید.بهترین شکل این است که این سرویس ها از دید عمومی دور باشند.

نکته 16:دقت کنید منزل مورد نظر شما از بزرگراه و پمپ بنزین یا گاز و ایستگاه های توزیع برق فاصله داشته باشد.

نکته 17:ترجیحا منزلی را انتخاب کنید که بالکن داشته باشد. این موضوع در بزرگ تر نشان دادن منزل بسیار تاثیرگذار است.

نکته 18:وجود سیستم اطفای حریق را در منزل جدی بگیرید.

نکته 19:بهترین پوشش برای دیوارهای منزل، رنگ روغن و کاغذ دیواری قابل شستشوست، بنابراین دقت کنید تا در آینده برای پاکیزگی منزل خود زیادی خرج نکنید

نکته 20:وجود کفشوی داخل آشپزخانه را جدی بگیرید. این موضوع از امتیازات ساختمان شما خواهد بود.

نکته 21:معایب احتمالی منزل را برای اجاره آپارتمان قبل از عقدقرارداد، شناسایی کرده و در پایین قرارداد اجاره قید کنید تا پس از تخلیه منزل موجر مدعی مسئولیت شما درباره آن نشود.

نکته 22:هرقدر منزل شما از نویی فاصله گرفته باشد، بهتر است؛ چراکه اجاره منزل نوبا هزینه ودردسرهای متعدد والبته هزینه اضافی بابت آسیب های وارده به ساختمان وتجهیزات آن همراه است.

نکته 23:هنگام عقد قرارداد حتما اصل سند و شناسنامه مالک راشخصا رویت کنید تا مالکیت وی اثبات شده باشد.

نکته 24:پیش از عقدقرارداد جای پارکینگ خود را در حضور مالک مشخص و از ادعای دیگر واحدها نسبت به آن اطمینان حاصل کنید.

نکته 25:کمدهای دیواری منزل را وارسی کنید. این امر هم از نظر جاداری و هم از نظرخرابی پنهان درون کمد اهمیت دارد.

نکته 26:دقت کنید کف سرویس های بهداشتی منزل معیوب نباشد.

نکته 27:توجه داشته باشید اگر تاسیسات منزل را با وسواس بررسی نکنید، رفع کلیه عیوبی که بعد به چشمتان برسد به عهده شما خواهدبود.

نکته 28:قبل از به پایان رسیدن مدت اجاره منزل کنونی خود، تکلیف ماندن یا جابه جا شدن را با مالک منزل مشخص کنید. با این روش می توانید سرحوصله و فرصت بهترین گزینه را انتخاب کنید؛ البته با این روش می توانید به دریافت پول ودیعه خود در زمان مقرر امیدوار باشید و گزینه های دیگر را به دلیل آماده نبودن مبلغ و دیعه نزد موجرتان از دست نخواهید داد.

نکته 29:با توجه به تعداد نفرهای خانواده و فضای مورد نیاز خودتان، منزل آینده را انتخاب کنید

نکته 30: ترجیحا سعی کنید از طریق روزنامه و بدون واسطه منزل آینده خود را انتخاب کنید، چون بسیاری از آگهی ها مربوط به اجاره ملک را مستاجران کنونی آنها به روزنامه داده اند؛ چرا که آنها می خواهند برای جابه جایی هرچه سریع ترشان، مستاجری برای موجر خود پیدا کنند و مبلغ ودیعه نزد مالک را هرچه سریع تر بگیرند و دنبال سرنوشت خود بروند، بنابراین به آگهی های روزنامه امیدوار باشید.

نکته 31:از میزان شارژ ماهانه منزل مورد نظر  در اجاره آپارتمان خوب آگاه شوید، چون ممکن است بدون دلیل هزینه کنید.

نکته 32: به امکانات منزل توجه کنید، چون هرکدام از آنها برای شما در آینده هزینه ساز خواهد بود، پس آنچه را نیاز دارید، انتخاب کنید. به عنوان مثال آپارتمانی که دارای امکانات استخر یا سرایدار است بدون تردید هزینه ساز خواهد بود.

 

وسایل شخصی که هرگز نبایدقرض بدهید (راهنمای کامل)

 

 

نکته 33: در محله های بومی با توجه به نیاز خودتان دنبال خانه باشید.

نکته 34:سعی کنید تا حد امکان آپارتمان مورد نظرتان را رهن کنید، هرچند اکنون بیشتر مالکان به دنبال دریافت اجاره هستند، ولی اگر فرصت دارید باحوصله به دنبال خانه باشید. چون برخی موجران هم به دنبال رهن دادن منزل خود هستند.

نکته 35:به دنبال اجاره منزل مسکونی در موقعیت های اداری نباشید که بدون دلیل هزینه بیشتر پرداخت می کنید.

نکته 36: برای اجاره آپارتمان زیاد به دنبال املاک نوساز نباشید، چون علاوه بر گران تر بودن آنها، در بیشتر موارد چون مالک آن برای تامین پول خرید خود؛ آن را اجاره داده، سال آینده مجبور به ترک این منزل خواهید بود. طبق بررسی ها، خانه های سه تا ده ساله می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

نکته 37:به تعداد پنجره ها و ارتفاع آنها نسبت به منزل کنونی خود خوب دقت کنید تا مجبور به هزینه کردن برای خریدن پرده جدید نباشید.

نکته 38: تعداد لوسترها و چراغ های مورد نیازتان منزل جدید را خوب در نظر بگیرید تا اضافه هزینه نکنید.

نکته 39:هرگز سراغ خانه های قدیمی نروید، چون هزینه نگهداری زیادی برایتان خواهد داشت. همان طور که می دانید برخی مواقع هزینه نگهداری به عهده مستاجر خواهد بود، اما در برخی موارد دیگر که مالک متعهد شده با این جمله مواجه خواهید شد که مالک می گوید شما هزینه کنید و بعد از اجاره کم کنید.

نکته 40:قرارداد اجاره خود را حتما در بنگاه یا دفاتر اسناد رسمی منعقد کنید و از هزینه آن نترسید. چون این هزینه مانند بیمه ای است که جلوی بسیاری از مشکلات آینده و بویژه حین تخلیه منزل را خواهد گرفت.

راهنمای قدم به قدم اجاره آپارتمان

فصل طلایی و پررونق اجاره‌ها در پیش است و از حالا بسیاری از مستاجران در تب و تاب هستند تا خانه مورد نظرشان را پیدا و با تمام شدن امتحانات مدارس اسباب‌کشی خود را شروع کنند. اگر شما هم مثل ما جزو اقشار مستاجر جامعه هستید، می‌دانید که برای اجاره خانه جدید باید گام‌های زیادی بردارید و از پیچ و خم‌های زیادی عبور کنید.

پیدا کردن آپارتمان جدید و اجاره آپارتمان و بستن قرارداد تنها قدم اول این راه پر پیچ و خم است و کارهای کوچک و ریز بسیاری را باید انجام دهید که در نگاه اول به چشم شما نمی‌آید. از چه مدت قبل از اجاره خانه جدید باید موضوع تخلیه را با موجر قدیمی‌ خود در میان بگذارید؟ ودیعه خود را چه زمانی از موجر قدیمی‌ خود پس بگیرید و به موجر جدید دهید؟ مقدار دقیق کمیسیون چقدر است؟ برای اسباب‌کشی چه نکاتی را باید رعایت کرد و آیا استفاده از موسساتی که لوازم را بسته بندی می‌کنند به صرفه است؟

نظافت، رنگ کردن و سایر اقدامات خانه اجاره‌ای جدید را به چه صورت باید انجام داد؟ هفت صبح قصد دارد در سلسله گزارش‌های دنباله‌دار خود به این سوالات و هزاران سوال دیگر پاسخ دهد تا اجاره نشین‌ها بتوانند با خواندن این راهنمای گام به گام از مشکلات خود قدری بکاهند.

قدم اول، تخلیه خانه قبلی

قبل از اجاره آپارتمان جدید باید با موجر قبلی خود موضوع تخلیه را در میان بگذارید تا مالک پول ودیعه شما را آماده کند. معمولا یک ماه قبل از اتمام موعد قرار داد باید تصمیم خود را با مالک در میان بگذارید.

اگر مالک با تصمیم شما موافق بود که هیچ اما بسیاری از مالکان عنوان می‌کنند که باید مستاجر جدید پیدا شود تا پول ودیعه را از آن فرد بگیرند و به شما بدهند. بنابراین در بسیاری از او‌قات باید خود را آماده کنید که پول ودیعه خود را ممکن است 10 روز تا یک ماه بعد از تخلیه دریافت کنید. اگر مهلت قرارداد تمام شده باشد می‌توان از اهرم‌های فشاری مانند شورای حل اختلاف استفاده کرد. اما به دلیل طولانی بودن مراحل اداری بسیاری از مستاجران و موجران ترجیح می‌دهند به صورت توافقی مشکل را حل کنند.

 

ترمیم پوست با این 4 خوراکی

 

 

اگر مالک خانه پس دادن ودیعه شما را در اجاره آپارتمان منوط به پیدا کردن مستاجر جدید کرده، خود شما می‌توانید اقدام به پیدا کردن مستاجر کنید! تعجب نکنید، این کار بسیار مرسوم شده و بسیاری از آگهی‌های اجاره روزنامه‌ها را خود مستاجران داده‌اند تا برای خانه زودتر مشتری پیدا شود.

شما ممکن است هنوز خانه قدیمی‌ خود را تخلیه نکرده باشید و بخواهید برای اجاره خانه جدید پای قرارداد‌ بروید و ودیعه را پرداخت کنید. در این طور مواقع به طور معمول موجر قدیمی‌ شما یک دوم یا یک سوم ودیعه شما را پرداخت می‌کند و می‌توانید آن مبلغ را به عنوان پیش پرداخت به موجر جدید پرد‌اخت کنید.

زمانی که خانه را تخلیه کردید و خیال موجر راحت شد، بقیه پول را می‌گیرید و قبل از اسباب‌کشی آن را به موجر جدیدتان پرداخت می‌کنید.

قدم دوم؛ تنظیم قرارداد

مسلما مقدار کمیسیون در اجاره آپارتمان مهم‌ترین دغدغه همه افراد است. طبق قانون یک چهارم از مبلغ اجاره سهم کمیسیون مشاوران املاک است که از هر طرف معامله دریافت می‌شود. حواس‌تان باشد که برخی مشاوران املاک به صورت غیرقانونی یک دوم یا یک سوم اجاره خانه یا اجاره آپارتمان را از طرفین دریافت می‌کنند و در برخی مواقع حتی برخی آژانس‌های بالا شهر یک اجاره کامل را نیز به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند.

اگر مشاور املاکی کمیسیون را بیشتر از تعرفه قانونی دریافت کند چه باید کرد؟ در این مواقع باید از مشاور املاک بخواهید که به شما رسید دهند. مشاوران املاک البته در هر صورتی موظف هستند که به مشتریان خود رسید بدهند و مبلغ کمیسیون را به طور کامل ذکر کنند. در صورتی که از شما کمیسیون بیشتری گرفته شد، می‌توانید رسید خود را به اتحادیه ببرید و شکایت کنید.

حواس‌تان باشد برخی آژانس‌های معروف مسکن که وکیل‌های درجه اولی هم دارند قبل از قرار‌داد و در زمان پیدا کردن خانه از شما توافقی را می‌گیرند که مبلغ کمیسیون را در آن بیشتر از مقدار تعرفه ذکر کرده‌اند. در صورت امضای این توافق‌نامه به هیچ عنوان نمی‌توانید شکایت کنید و دست‌تان به هیچ جا بند نیست.

برخی موجران و مستاجران بدون آن که آژانس مسکن دخالتی داشته باشد همدیگر را پیدا می‌کنند. تا چند سال قبل که برای عقد قراردادها به کد رهگیری نیازی نبود موجر و مستاجر به صورت دستی قراردادی را تنظیم می‌کردند. در حال حاضر اما برای دریافت کد رهگیری باید حتما به مشاوران املاک مراجعه کنید. طبق قانون اگر آژانس املاک نقشی در پیدا کردن خانه نداشته باشد برای ثبت قرار‌داد و دریافت کد رهگیری باید یک هشتم مبلغ اجاره را دریافت کند. برخی آژانس‌ها هم البته به صورت غیرقانونی یک ششم مبلغ اجاره را دریافت می‌کنند.

توافقاتی مانند زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد در اجاره آپارتمان، تضمین های تخلیه و اجاره در اجاره آپارتمان ، پرداخت هزینه های مختلف خانه در اجاره آپارتمان و … همگی در زمان عقد قرارداد حاصل می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال تمام با اعصاب شما بازی کند.

در قسمت قبلی راهنمای قدم به قدم هفت صبح به بررسی فوت و فن زمان تخلیه خانه و نکات مهم کمیسیون و تنظیم قرارداد پرداختیم.در قسمت دوم به بررسی نکاتی می پردازیم که مستاجران باید در زمان عقد قرارداد حسابی حواسشان را جمع کنند و از همان ابتدا سنگ هایشان را با موجران واکنند. توافقاتی مانند زمان تخلیه، میزان جریمه دیر کرد، تضمین های تخلیه و اجاره، پرداخت هزینه های مختلف خانه و … همگی در زمان عقد قرارداد حاصل می شوند و یک توافق غیرمنطقی می تواند یک سال تمام با اعصاب شما بازی کند.

قدم سوم، جریمه دیرکرد در اجاره آپارتمان

1- قراردادهای قدیمی اجاره آپارتمان که با نام سربرگ در اختیارمشاوران املاک قرار گرفته بود دارای برخی کاستی ها و نواقصی بود که باعث می شد اختلافاتی بین موجران و مستاجران به وجود آید. در قراردادهای جدید ما بسیاری از نواقص برطرف شده و خیال طرفین معامله راحت تر است. در متن قرارداد جای اجرت المثل ایام تصرف یا همان جریمه دیر کرد خالی است و با یک فرمول ساده محاسبه و در قرارداد نوشته می شود.

2- قبل از هر چیز بهتر است به تشریح مفهوم اجرت المثل ایام تصرف بپردازیم. این بند مربوط به هر طرف قرارداد است و نشان دهنده میزان جریمه دیرکرد در تخلیه و یا عدم پس دادن ودیعه است. اگر مستاجر پس از مهلت اتمام تخلیه، خانه را تخلیه نکرد موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را پرداخت کند. اگر هم موجر پس از تخلیه خانه و پایان مهلت اجاره ودیعه دریافتی را پس نداد او هم موظف است به ازای هر روز دیرکرد جریمه تعیین شده را به مستاجر پرداخت کند.

3- یک نکته مهم! در اینگونه قراردادها توافق بر هر چیزی ارجحیت دارد. موجر و مستاجر معمولا ترجیح می دهند درباره تخلیه و زمان آن به توافق برسند و وارد بازی پیچیده دریافت جریمه نشوند. عرف بر این است که هر کدام از طرفین در صورت عدم توانایی تخلیه یا پرداخت ودیعه از دیگری مهلت معقولی بخواهند و این ماجرا معمولا با آرامش می تواند حل و فصل شود.

4- اگر موضوع با دعوا حل نشد اجرت المثل ایام تصرف چگونه محاسبه می شود؟ در اجاره آپارتمان اجاره ماهیانه را تقسیم بر تعداد ماه و حدود 20 درصد به آن اضافه کنید. مبلغ حاصل شده، میزان جریمه روزانه است که باید هر کدام از طرف ها در صورت عدول از قرارداد پرداخت کند. بر فرض اگر مبلغا اجاره ماهیانه 300 هزار تومان است، باید روزانه 12 هزار تومان به عنوان جریمه پرداخت شود.

 اجاره آپارتمان و دستورالعمل‌های کلی که همه باید بدانند

۱- برای پیدا کردن آپارتمان خوب راهی جز سر زدن به آن‌ها ندارید. می‌توانید به شکل سنتی روانه بنگاه‌های املاک شوید و رنج همصحبتی با انواع غیرمنصف آن‌ها را به جان بخرید. از همین حالا خودتان را برای یک چالش سخت آماده کنید. راه دوم استفاده از راهکار‌های جدید مثل اپلیکیشن‌ها و سایت‌های آگهی آنلاین است. بهتر است خودتان را گول نزنید، چون در آنجا هم باید با مشاوران املاکی که آگهی را در فضای آنلاین منتشر کرده‌اند سر و کله بزنید.

۲- تابستان فصل اصلی جابه‌جایی مستاجر‌ها در ایران است. همین که مدرسه‌ها تعطیل شوند، سوت شروع مسابقه به صدا در‌می‌آید. تعداد پیشنهاد‌هایی که جلوی روی شما قرار می‌گیرد زیاد است، اما صاحبخانه‌ها تا این زمان موفق شده‌اند یک زبان مشترک درباره گران کردن خانه‌هایشان پیدا کنند. معمولا هم کاری با عرف بازار اجاره ندارند و قیمت را برمبنای رشد ارزش فروش خانه در نظر می‌گیرند.

۳- ماه اول تابستان بدترین زمان برای مستاجر‌ها است. در این ماه صاحبخانه‌ها بدون در نظر گرفتن عاقبت خودشان هر قیمتی روی خانه‌شان می‌گذارند و تصور می‌کنند مستاجر به هر حال مجبور می‌شود به این قیمت‌ها تن بدهد. در نیمه دومین ماه تابستان خیلی‌ها از چشم‌انداز رویایی خود عقب نشینی می‌کنند. همین که ببینند کسی زیر بار قیمت‌هایشان نمی‌رود، واقع‌گرایانه‌تر رفتار می‌کند. بالاخره هر چقدر به آخر شهریور نزدیک شویم، ترس خالی ماندن واحد در دلشان شعله‌ور می‌شود. این لحظه‌ای است که مذاکرات بر سر قیمت بیشتر به نتیجه می‌رسد. باید طاقت بیاورید و با سیاست رفتار کنید.

۴- فصل بهار و به طور خاص دو ماه آن بهترین زمان برای مستاجر‌ها است. هنوز کسی نرخ جدید تورم را نمی‌داند و افزایش قیمت‌ها را معمولا همان ۱۰درصد در نظر می‌گیرند. اگر چه این نکته می‌تواند به سودتان تمام شود، اما متاسفانه تعداد فایل‌ها در این بازه زمانی کم است و چنانچه نتوانید با صاحبخانه‌تان کنار بیایید و قرار به جابه‌جایی باشد، ممکن است به دردسر بیفتید.

 

 

پیاده روی و تاثیر آن بر سلامتی

 

 

۵- تا حالا تعداد بنگاه‌های املاک یک محله را شمرده‌اید؟ نه! آن‌ها قابل شمارش نیستند و تعدادشان حتی از شعبات بانکی و گاهی حتی از سوپرمارکت‌ها بیشتر است. در هر خیابان اصلی، فرعی، کوچه‌های بلند و عریض، کوچه‌ها و خیابان‌هاییک طرفه و کوچه‌های بن‌بست پیدایشان می‌کنید. این کار شما را برای اجاره آپارتمان سخت می‌کند، اما چون صاحبخانه‌ها به شکل سنتی هنوز آن‌ها را قبول دارند ممکن است گمشده شما در یکی از آن‌ها پنهان شده باشد.

۶-  به هر حال مشاوران املاک سنتی بحث را دوباره به سمت قیمت می‌کشانند. اینجا دام بزرگی بر سر راه شما قرار گرفته است. به هیچ وجه فریب این صحنه‌آرایی خطرناک را نخورید.

۷- خودتان را برای یک چالش بزرگ آماده کنید. ممکن نیست وارد یک بنگاه املاک سنتی شوید و آن‌ها با شنیدن رقم پول پیش و کرایه‌ای که مد نظر شماست، حرف‌های ناامید کننده نثارتان نکنند. ناامید نشوید. بهترین راه این است که خلاف میل آن‌ها در ابتدا درباره ویژگی‌های خانه مورد نظرتان صحبت کنید. مثلا بگویید یک خانه تک خواب لازم دارید یافقط درباره امکانات خانه حرف بزنید؛ چیز‌هایی مثل پارکینگ داشتن و انباری و نوع کف پوش.

۸- سر و وضع شما می‌تواند دیگران را فریب دهد. چون مسئله درباره قیمت است، این احتمال وجود دارد که اوضاع خطرناک شود. حقیقتی که باید بدانید این است که به هر حال مشاوران املاک در وهله اول طرف صاحبخانه را می‌گیرند و اگر بتوانند خانه را با قیمت بیشتری اجاره دهند، سود بیشتری هم نصیب‌شان می‌شود.

۹- دو سال پیش خانه خودمان را به یک مشاور املاک سپردیم. با اینکه روی قیمت توافق کرده بودیم دو، سه روز بعد آگهی همان خانه را روی یک سایت اینترنتی با قیمت بیشتر دیدیم. مشاور املاک در جواب گفت: قیمت را بالاتر گذشته و اگر اجاره برود به نفع ماست! باورتان می‌شود؟

۱۰- عکس‌ها خیلی راحت دروغ می‌گویند. اگر آن‌ها را از زاویه مناسبی گرفته باشند، خانه را بزرگ‌تر و دلباز‌تر نشان می‌دهد. اگر کسی تنها عکس لابی ساختمان را به آگهی خود ضمیمه کرده بهتر است زیاد دنبالش نزوید. به هر حال قرار نیست در لابی زندگی کنید که!

 

 

ایلان ماسک به عرصه هوش مصنوعی ورود می کند

 

 

۱۱- اگر کفش آهنی ندارید که مدام در خیابان‌ها و کوچه‌های یک محله اجاره آپارتمان بگردید، پیدا کردن خانه در آگهی‌های اینترنتی راهکار مناسبی است، اما سختی‌های خاص خود را دارد. ذهن‌تان را از همه چیز پاک کنید و با کمک ابزار‌هایی که سایت‌ها و اپلکیشن‌های موبایلی در اختیارتان می‌گذارند، محدوده جستجو را گسترش دهید. آگهی‌های عکس‌دار را در اولویت بگذارید، چون نشان می‌دهند حداقل یکی برای کسب و کار خودش ارزش قائل بوده و برای آن وقت گذاشته است. هر چند آگهی‌های بدون عکس را هم نباید به طور کامل بی‌خیال شوید.

۱۲- اگر از اپلیکیشنی استفاده می‌کنید که امکان فیلتر کردن جزییات را در اختیارتان می‌گذارد، بهتر است قیمت را رقمی بالاتر از آنچه دارید وارد کنید. با این کار احتمال بزرگی پیش روی شما قرار می‌گیرد؛ شاید خانه‌ای گران‌تر پیدا کردید که با استفاده از چانه‌زنی برایتان ارزان‌تر تمام شود.

۱۳- در مورد قیمت آگهی‌ها همیشه می‌توان چانه زد مگر آنکه در آگهی قید شده باشد که صاحبخانه حاضر به انجام این کار نیست و باب مذاکره در همان مرحله بسته شود.

۱۴- بیشتر کسانی که آگهی اجاره آپارتمان و رهن خانه ویا فروش را منتشر می‌کنند همان مشاور املاک هستند و با کمک سایت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایل سعی در توسعه کسب و کار خود دارند با این حال اگر گوشی‌شان به شکل مداوم زنگ بخورد، دیوانه می‌شوند.

بهتر است زمان مناسبی را برای تماس گرفتن انتخاب کنید. اگر به موبایل‌شان جواب ندادند، برایشان پیامک بفرستید تا خودشان با شما تماس بگیرند.

۱۵- وقتی در آگهی  نوشته شده اجاره آپارتمان و رهن خانه فول امکانات یعنی خانه انباری و پارکینگ و آسانسور دارد. معمولا اگر یکی از این امکانات در خانه وجود نداشته باشد، به آن اشاره شده است، اما کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند؛ در همان تماس اول سوالات خود را در این زمینه بپرسید.

۱۶- قبل از تماس آگهی اجاره آپارتمان را خوب بخوانید و نکاتی که باید پرسیده شود را یادداشت کنید. بهتر است آگهی را جلوی رویتان باز کنید و هنگام مکالمه توضیحاتی درباره آن بخواهید. مثلا بپرسید حاضر به تبدیل کردن هستند یا نه

۱۷- تبدیل کردن فرمول خاص خود را دارد. وقتی می‌گویند ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ۲ میلیون تومان اجاره، یعنی می‌توانید ۱۰ میلیون تومان به پیش اضافه کنید و در اجاره ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان تخفیف بگیرید. هر ۱۰ میلیون تومان پول پیش همان ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه است. اگر صاحبخانه اهل راه آمدن باشد، می‌توانید از این فرمول برای تنظیم کردن میزان دخل و خرجتان کمک بگیرید.

۱۸- ممکن است پنج تا آگهی چشم‌تان را بگیرد. به تک تک‌شان زنگ بزنید، ولی تا زمانی که خیالتان بابت تبدیل و امکانات خانه راحت نشده، قرار بازدید هماهنگ نکنید. مشاوران املاک به دلایل صنفی معمولا دوست ندارند آدرس خانه را به شما بدهند، اما با او طوری صحبت کنید که انگار راه دیگری ندارد. آدرس را با روی نقشه‌های آنلاین چک کنید و دسترسی آن را به اتوبان‌ها، خیابان‌ها، مرکز شهر و محل کارتان بسنجید. روزه شک‌دار نگیرید.

۱۹- به هیچ وجه با کسانی که عکس ویلای لوکس کریس رونالدو در تورین را برای آگهی اجاره یک خانه نقلی ۶۰، ۷۰ متری در جنوب تهران منتشر کرده‌اند تماس نگیرید مگر اینکه وقت و زمان زیادی برای تلف کردن داشته باشید.

۲۰- حالا نوبت به دیدن خانه می‌رسد. قبل از اینکه خود خانه را ببنید، کمی در اطراف و محله بگردید. چند تا بیمارستان و سوپر مارکت و مرکز خدمات در اطراف آن وجود دارد؟ ایمنی آن را از نظر رفت و آمد دزد‌ها چک کنید.

۲۱- وضع ظاهری ساختمان خانه ویا آپارتمان از بیرون راز‌های بسیاری را درباره آن فاش می‌کند. اگر خانه در حاشیه خیابان و محلی پررفت و آمد قرار گرفته باشد یا در اطراف آن مدرسه‌ای، پارکی یا ساختمان در حال ساختی وجود داشته باشد، ممکن است آسایش شما را حداقل برای یک سال سلب کند.

۲۲- راهرو، تابلوی اعلانات و دیوار آسانسور‌ها بهترین مشاور شما هستند. اگر مدیر ساختمان روی آن‌ها با لحنی تهدید‌آمیز و حتی غیرمودبانه چند برگه اخطار و هشدار و تهدید چسبانده، یعنی ریگی به کفش خانه است و برای یک سال باید درگیر دعوا‌های شارژ و قبض خدمات شوید.

۲۳- پارکینگ امکان فوق‌العاده‌ای است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد مگر اینکه ماشین نداشته باشید. خانه‌هایی در طبقات اول و دوم اجازه دارند آسانسور نداشته باشند. در شرایطی خاص می‌توان از انبار هم صرف‌نظر کرد، اما در عوض این نواقص صاحبخانه باید تخفیف خوبی به شما بدهد.

۲۴- خانه‌های تک واحدی راحتی بیشتری برای ساکنان فراهم می‌کنند و برای اجاره آپارتمان  مناسب تر هستند در آن‌ها داستان‌های زجرآوری مثل سر و صدای واحد همسایه و رها کردن کفش مهمان‌ها در راهرو را ندارید. به همین خاطر تک واحدی بودن یک خانه به عنوان امتیاز مثبت به حساب می‌آید. اما اگر خانه‌ای تک واحدی نبود همان اول عایق بودن دیوار‌ها را از نظر صدا چک کنید. بعضی خانه‌ها طوری ساخته شده‌اند که صدای حرف زدن معمولی ساکنان از اتاق خواب، دستشویی و حمام را به طور زنده برای ساکنان واحد کناری پخش می‌کنند!

۲۵- سالن هر واحد بخش مهم یک خانه است. سالن‌ها می‌توانند به شکل مربعی یا مستطیلی باشند و خوب و بد بودن هر کدام آن‌ها به مدل زندگی شما بستگی دارد. خانه‌های مربعی راحت‌تر با شما کنار می‌آیند و چیدمان وسایل در آن‌ها ساده است، اما گاهی می‌توان با خانه‌هایی که سالن مستطیل دارند هم کنار آمد.

۲۶- آشپزخانه را با دقت و وسواس زیاد چک کنید! آیا تعداد کابینت‌ها برای ظرف و ظروف شما کافی است؟ آیا محلی که برای یخچال در نظر گرفته‌اند جای کافی دارد؟ اگر ماشین لباسشویی و ظرفشویی داشته باشید، باید محل آن‌ها در کابینت‌ها وجود داشته باشد. بهتر است داخل کابینت‌ها سرک بکشید. بخصوص زیر سینک ظرفشویی را چک کنید تا مطمئن شوید لوله‌ها چکه نمی‌کند یا بوی فاضلاب از آن به مشام نمی‌رسد.

۲۷- اتاق خواب‌ها باید جای کافی داشته باشند، این نکته چیز غریبی نیست. وجود پنجره برای این اتاق الزامی است، اما چک کنید که این پنجره دقیقا جلوی هواکش و خروجی تهویه خانه‌های اطراف باز نشود. اگر از پنجره اتاق خواب تیر چراغ برق یا تابلوی بزرگ یک بانک را می‌بینید، احساس خطر کنید، چون ممکن است در طول شب اتاق خواب شما اندازه خورشید نور داشته باشد.

۲۸- دستشویی و حمام را می‌توان نظافت کرد، اما بهتر است آن‌ها را در سال تاجگذاری آخرین شاه قاجار نساخته باشند. اگر اتاق خواب مستر باشد، به این معنی که سرویس بهداشتی و حما در آن طراحی کرد‌ه‌اند مطمئن شوید تهویه هم برایش در نظر گرفته باشند. بو و بخار در اتاق‌های مستر می‌تواند کلافه‌تان کند.

۲۹- خانه‌ای که زیاد پنجره دارد  برای اجاره آپارتمان فوق‌العاده است، اما باید بدانید خرید پرده برای این خانه شاید اندازه دو سه ماه اجاره خود خانه خرج روی دست‌تان بگذارد. سال‌های دیگر که به خانه دیگری بروید این پرده‌ها هنوز به درد می‌خورند؟

۳۰- با خودتان متر ببرید و اتاق‌ها و سالن و آشپزخانه را اندازه بزنید. از مالک وقت بخواهید تا درباره جاگیر شدن وسایل در خانه اطمینان حاصل کنید.

۳۱- اگر خانه را در حالت تخلیه ببینید بهتر است. در این صورت ترک‌های دیوار و نواقص ظاهری خودشان را نشان می‌هند. به هر حال صاحبخانه باید آن‌ها را برایتان رفع کند. اگر زیر بار نرفت، احتمال دارد در ادامه هم با او دچار مشکل شوید. بدون اجازه او حق تعمیر ساختمان را ندارید حتی اگر هزینه تعمیرات گردن خودتان باشد. ایرادات را روی یک برگه یادداشت کنید و هر دو طرف زیر آن را امضا بزنید. اگر وعده رفع نواقص را داد، این وعده را هم مکتوب بنویسید.

۳۲- چک کردن تعداد کمد‌های دیوار وظیفه مهم بعدی شماست. یکی از این کمد‌ها باید برای رختخواب‌ها به اندازه کافی جا داشته باشند و دیگری باید گنجایش لباس‌هایتان را داشته باشد.

۳۳- فکر می‌کنید کار تمام شده؟ نه! کلید‌های برق را تست کنید. بعد به سراغ شیر آب بروید. سیستم گرمایشی ساختمان چیست؟ آب حمام، ظرفشویی و دستشویی ظرف چه مدت زمانی گرم می‌شود؟ پایین بودن فشار آب ساختمان می‌تواند در یک سال آینده جان به لبتان کند.

۳۴- وسواسی جداگانه برای سیستم سرمایشی خرج کنید. اگر خانه کولر گازی دارد، قبض برق واحد را بخواهید. کولر گازی قدیمی و غیراستاندارد شاید شما را خنک کند، اما با افزایش رقم قبض برق می‌تواند نقره‌داغ‌تان کند.

۳۵- مسئله شارژ ساختمان به اندازه اجاره اهمیت دارد. بپرسید کدام یک از کنتور‌ها با اهالی ساختمان مشترک هستند و کدام یک از آن‌ها جداگانه محاسبه می‌شوند. در مجموع اگر هزینه‌های شارژ ساختمان زیاد باشد، می‌توانید چانه بزنید و رقم اجاره را کاهش دهید.

 

 

عوارض لیزر موهای زائد

 

 

۳۶- پارکینگ ساختمان را چک کنید. اگر بقیه اهالی ساختمان صاحبخانه باشند، این امکان وجود دارد که به خاطر پارکینگ با آن‌ها دچار اختلاف نظر شوید. ماشین همسایه بغلی را هم چک کنید. اگر دور و بر آن زیاد خوردگی دارد و ماشین شما هنوز صفر است، شاید بهتر باشد از آن خانه فرار کنید!

۳۷- درباره اهالی ساختمان پرس و جو کنید! اگر همسایه طبقه بالایی تازه صاحب نوزاد شده، تهدید بزرگی به حساب می‌آید. همین طور بچه نوجوان همسایه طبقه پایینی یا واحد روبرویی که تازه در کلاس موسیقی نام‌نویسی کرده! ترکیب همسایه‌ها می‌تواند به شکل شگفت‌انگیزی یک سال آینده را برایتان تغییر دهد. اگر اهالی ساختمان مسن باشند، شاید نتوانند به سادگی با زندگی معمول یک زوج جوان کنار بیایند.

۳۸- آنتن دهی موبایل و کیفیت اشتراک اینترنت خانه حالا دیگر برای خودش ملاک و معیار مهمی است. به خصوص وقتی پای سیمکارت‌های مختلف در میان باشد. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند عوض دردسر‌های استفاده از اینترنت ADSL از اشتراک TD-LTE استفاده کنند. عیبی ندارد مودم را با خودتان ببرید و بفهمید خانه جدید چطور با تکنولوژی‌های جدید کنار می‌آید.

۳۹- قبل از ترک واحد، دو جداره بودن پنجره‌ها را چک کنید. این مسئله غیر سروصدا درباره اتلاف انرژی و سرد و گرم شدن بیش از حد خانه در زمستان و تابستان اهمیت دارد. میزان روشنایی هر بخش را دقیق بررسی کنید. مطمئن شوید ارتفاع سقف برای لوستر شما مناسب است. آشپزخانه به اندازه کافی برای ماشین لباسشویی، ظرفشویی (و حتی آبسردکن اتوماتیک یخچال فریزر) لوله‌کشی آب دارد؟ می‌توانید مایکروویو و ظرف‌های مورد نیاز برای شام یک مهمانی را داخل آشپزخانه جا داد؟

۴۰- نترسید! خانه و صاحبخانه فرار نمی‌کنند. ترافیک محدوده را دو، سه بار و در طول ساعت‌های مختلف روز و شب چک کنید.در شهر های بزرگ مثل تهران ،اصفهان ،مشهد که ترافیک زیاد است چندبار درساعات مختلف بررسی کنید مخصوصا اجاره خانه در تهران در محله های خلوت وبدون ترافیک باعث ارامش خاطر شما می شود.

اگر خانه نزدیک مجتمع تجاری بزرگی باشد که مدام در اطراف آن ترافیک سنگین ایجاد می‌شود یا سر کوچه‌تان رستورانی پرمشتری وجود داشته باشد، اتفاقات خوبی برایتان رخ نمی‌دهد.

۴۱- صاحبخانه‌ها کم کم دارند با مستاجر مجرد کنار می‌آیند، اما همچنان نسبت به زوج‌هایی با بچه کوچک حساس به نظر می‌رسند. اگر بچه‌ای دارید که به اندازه کافی مودب و شیرین و زبان دراز است، شاید بتوانید از آن به عنوان یک برگ برنده استفاده کنید و دل صاحبخانه‌تان را به دست بیاورید.

۴۲- اطراف خانه  و آپارتمان قدم بزنید. رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، مراکز درمانی، میوه فروشی ها، تعمیرگاه‌ها و … را محک بزنید. فاصله خانه تا ایستگاه آتش‌نشانی چقدر است؟ حتی اجازه دارید شورش را دربیاورید، به کلانتری محل بروید و بپرسید آخرین دزدی محله در چه زمانی رخ داده است!

۴۳- اگر همه چیز ساختمان عالی است، نیشتان را ببندید. نگذارید صاحبخانه و مشاور املاک از روی میمیک صورت شما تصمیمی که گرفته‌اید را حدس بزند. حداقل یکی دو تا عیب روی ساختمان بگذارید. به آن‌ها بگویید ۱۲ یا ۲۴ ساعت باید فکر کنید!

۴۴- پای پول که وسط بیاید تعارف را کنار بگذارید. مشاوران املاک اصرار به گرفتن بیعانه دارند. تنها در صورتی که درجه اطمینان شما بالای ۹۰ درصد است این پول را بپردازید، اما در مورد رقم آن دست و دلبازی به خرج ندهید. در موارد زیادی پس گرفتن این پول باعث دردسر شده است.

۴۵- نگذارید مشاور املاک بازی را در دست بگیرد. با صاحبخانه‌تان حرف بزنید. با او شوخی کنید و تلاش کنید بفهمید نماینده کدام طرز فکر است. لازم نیست شبیه شما باشد، اما باید سازگاری را بلد باشد. برعکس تصور عامه اینکه خودش ساکن همان ساختمان باشد، چیز بدی نیست. با او طرح دوستی بریزید.

۴۶- برای اجاره آپارتمان تخفیف بگیرید! این ایده بدون شک و تردید همیشه جواب می‌دهد. صاحبخانه حتما درباره نیازش به پول حرف می‌زند. بهتر است شما هم راستش را بگویید تا خیال نکنند روی گنج نشسته‌اید.

۴۷- موقع نوشتن قرارداد اجاره آپارتمان و رهن خانه، باید بخشی از پول پیش را پرداخت کنید. زمان پرداخت این پول می‌تواند هفت روز قبل تخلیه ساختمان و تحویل کلید به شما باشد. وقتی کلید را بگیرید، پرداخت بقیه پول الزامی است و زمان قرارداد دقیقا از همان موقع محاسبه می‌شود.

۴۸- درباره زمان پرداخت اجاره آپارتمان ، تسویه صورتحساب قبض‌ها، بدهی به مدیریت ساختمان و … بدون رودربایستی حرف بزنید. اگر این کار را نکنید شاید در همان هفته اول سکونت‌تان در خانه با قبض ۱۲۰ هزار تومانی تلفن روبرو شوید که کسی زیر بار پرداخت آن نمی‌رود.

۴۹- مشاوران املاک و صاحبخانه‌ها استعداد خوبی در لبخند زدن و تظاهر به مهربانی دارند، اما بعضی‌هایشان تا اسم کد رهگیری را بیاورید، رو ترش می‌کنند. چرا؟ فقط به خاطر اینکه از بار پرداخت چندرغاز مالیات فرار کنند. اگر در این مرحله کم بیاورید در آینده دردسر‌های زیادی ازاجاره آپارتمان و رهن خانه اینچینی پیش رویتان خواهد بود. چیز‌هایی مثل مشکل در ثبت پلاک و شماره‌گذاری اتومبیل یا مسائل مربوط به ویزا و سفارت در سفر‌های خارجی. کسی که کد رهگیری نمی‌دهد ریگی به کفش دارد.

۵۰- به محض اینکه کلید آپارتمان را از صاحبخانه تحویل گرفتید، توپی قفل در را عوض کنید. توپی قدیمی و کلیدهایش را تا پایان قرارداد جایی مخفی کنید تا در پایان مدت زمان قرارداد اجاره تحویل صاحبش بدهید.

 

مطالب خواندنی و جذاب را در آنی مگ بخوانید

 

آگهی های مرتبط با این مطلب

ساخت ویلا
1

ساخت ویلا

قیمت : تماس بگیرید
22 ساعت قبل

ساخت ویلا اگر می خواهید ویلای نو بسازید یا ویلای قدیمی خود را بازسازی کنید می توانید با ما تماس بگیرید. گروه مهندسی و معماری […]

  • تماس : داخل آگهی
مشارکت در ساخت گیلان
1

مشارکت در ساخت گیلان

قیمت : تماس بگیرید
22 ساعت قبل / اردبیل

مشارکت در ساخت گیلان مشارکت در ساخت در استان گیلان ، مشارکت در ساخت در رشت مجموعه ساختمانی ماحی ساخت ویلا در سرتاسر استان گیلان […]

  • تماس : داخل آگهی
اجاره منزل مبله در کیش روزانه و هفتگی
8

اجاره منزل مبله در کیش روزانه و هفتگی

قیمت : تماس بگیرید
22 ساعت قبل / هرمزگان

اجاره منزل مبله در کیش روزانه و هفتگی اجاره سوئیت و ویلاهای لوکس در نوار ساحلی و مناطق دیگر جزیره کیش با امکانات کامل رفاهی […]

  • تماس : ۰۹۱۲۶۷۲۸۲۷۲
مشارکت در ساخت زمینی با موقعیت بسیار عالی

مشارکت در ساخت زمینی با موقعیت بسیار عالی

قیمت : تماس بگیرید
22 ساعت قبل / بوشهر

مشارکت در ساخت زمینی با موقعیت بسیار عالی زمینی با موقعیت بسیار عالی ،نوار ساحلی کیش جهت مشارکت موجود است براورد زمین 250 میلیارد تومان […]

  • تماس : داخل آگهی